Vláda nepodpoří Ondráčkův návrh proti poplatkům ČT a rozhlasu

Návrh poslance KSČM odmítla čtyři ministerstva i spolky zaměstnavatelů a podnikatelů.

  • ČTK
  • 03. 11. 2020 00:05

Vláda ve sněmovně nepodpoří návrh komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, podle něhož by více domácností nemuselo platit koncesionářské poplatky, ale zároveň by si mohli stěžovat na všechny zaměstnance České televize. Nyní mohou výtky v radě tohoto veřejnoprávního média směřovat jen k jeho generálnímu řediteli. O rozhodnutí kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie.

Ondráček navrhl rozšířit osvobození od poplatků České televizi a Českému rozhlasu o domácnosti, které by v ověřeném čestném prohlášení uvedly, že nesledují televizní nebo rozhlasové vysílání.

Návrh podle předkládací zprávy na vládním webu odmítla ministerstva kultury, financí, spravedlnosti i průmyslu a obchodu, stejně jako profesní organizace zaměstnavatelů a podnikatelů. Podle nich je poplatek vázán na vlastnictví televizního nebo rozhlasového přijímače. Návrh by podle nich vedl k omezení příjmů obou veřejnoprávních médií a byl by zneužitelný.

Česká televize podle výroční zprávy o hospodaření vybrala loni na poplatcích téměř 5,7 miliardy Kč. Poplatek představuje 135 Kč měsíčně. ČT uvádí, že příjmy z poplatků tvoří víc než 90 % jejích příjmů. Rozhlasový poplatek činí 45 Kč měsíčně a Český rozhlas na něm loni vybral téměř 2,1 miliardy Kč.

Zákon už nyní osvobození od poplatků v některých případech umožňuje. Nemusí ho platit například školy nebo jednotlivci a domácnosti s nízkými příjmy.

V další části svojí předlohy chce Ondráček také umožnit, aby si veřejnost mohla v Radě České televize stěžovat nejen na generálního ředitele, ale na všechny zaměstnance ČT. Podle ministerstev se ale radě zodpovídá pouze ředitel ČT, nikoli její pracovníci.