Vláda schválila nový zákon o finanční podpoře kinematografie

  • ČTK
  • 29. 02. 2012 12:48

Na financování české kinematografie by se v budoucnu měly podílet všechny subjekty, jejichž podnikání je spojeno se zpřístupňováním kinematografických děl. Počítá s tím návrh zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který dnes schválila vláda. O rozhodnutí kabinetu ČTK informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie nyní dostává korunu z každé prodané vstupenky do kina, další příjmy má za prodej licencí filmů vyrobených od roku 1964 až 1992 a z reklamy na komerčních televizích.

„Ačkoli v minulém roce došlo k přijetí takzvané II. diginovely, která do fondu přinese každoročně dvě procenta výnosů z reklamy z komerčních televizí, nestačí to. Pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že fond by měl v příštích letech digitálně restaurovat většinu filmů, které má ve správě, digitalizovat regionální kina, podporovat tvorbu scénářů, výrobu, distribuci i festivaly, bylo nutné nalézt zdroje další,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Eva Tichá.

Subjekty, které by se na financování fondu podílely, by podle vládního návrhu mohly u fondu žádat o podporu, jejich zástupci by byli voleni do jeho výboru. Tento model v návrhu zákona vychází z Koncepce podpory a rozvoje české kinematografie, kterou v prosinci 2010 schválila vláda.

„Vládou schválený návrh počítá s výběrem poplatků do kinematografického fondu i od provozovatelů kabelové televize. Jedná se v podstatě o formu daně pro vybrané společnosti, byť v úrovni jednoho procenta z ceny kabelové televize,“ řekl ČTK prezident České asociace elektronických komunikací Zdeněk Vaníček.

Pokud stát nepovažuje současnou úroveň příspěvků z reklamy a ze vstupenek do kinematografického fondu za dostatečnou, systémovým řešením by byla podpora z veřejných zdrojů, dodal Vaníček. Podle něj takto návrh zákona zatěžuje firmy další administrativou a naplňuje znaky selektivní veřejné podpory podnikatelským subjektům - úspěšným žadatelům o příspěvek z fondu.

Další návrhy jak financovat fond kinematografie, jako například státní rozpočet, odvod z výnosu z loterií, daňové úlevy a podobně, v meziresortním připomínkovém řízení neuspěly. Ministerstvo kultury uvedlo, že se zákon nijak nedotýká pobídek pro filmový průmysl, ani nemá nic společného s dokumentem ACTA či jinou kontrolou a omezením internetu.

Nový zákon o audiovizi má nahradit dosavadní právní normy ze začátku 90. let.

K tématu: Prohlášení SPIR k novele Zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie