Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Vláda změnila zpoplatnění rádiových kmitočtů

  • ČTK
  • 16. 05. 2012 16:51

Vláda změnila účtování poplatků pro operátory za využívání rádiového spektra. Ve středu schválila nařízení, které mimo jiné zlevní využívání vyšších kmitočtů nebo zavádí zvláštní sazbu pro experimentální vysílání. Po jednání vlády to oznámil tiskový odbor. Na ceny pro uživatele by změna neměla mít vliv.

Nové nařízení vlády [viz příslušný dokument] odstraňuje znevýhodnění využívání vyšších kmitočtových pásem, které podle ministerstva průmyslu a obchodu nemotivuje rozvoj internetových služeb. Pro experimentální vysílání nově zavádí poplatek ve výši desetiny běžného poplatku pro komerční účely.

Nařízení také mění poplatek za využívání čtyřmístných telefonních čísel. Kvůli jejich nedostatku se zvýší roční sazba z 50 na 80 tisíc Kč za jedno číslo.

Podle ČTÚ v současnosti platí mobilní operátoři za kmitočty přes 420 milionů Kč ročně a provozovatelé pevných rádiových spojů dalších 600 milionů Kč. Výběr poplatků by se měl zvýšit řádově až o stovky milionů po aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.