Vlastník Novy prodal Bontonfilm

Filmovou distribuci převzal její dosavadní šéf Martin Palán.

Martin Palán, šéf a nyní nový vlastník Bontonfilmu. Foto: Tomáš Krist / Mafra / Profimedia.cz

Martin Palán, šéf a nyní nový vlastník Bontonfilmu. Foto: Tomáš Krist / Mafra / Profimedia.cz

Majitel tuzemské televize Nova, bermudská mediální skupina CME, se po třech letech a třech měsících zbavil filmové distribuční společnosti Bontonfilm. Obchodní rejstřík zapsal jako nového majitele čerstvě založenou pražskou firmu Redbloom, 100% vlastněnou Martinem Palánem, dosavadním ředitelem Bontonfilmu. Palán zůstává v Bontonfilmu předsedou představenstva, jímž je od loňského prosince.

Vlastník Novy kupoval Bontonfilm na jaře 2011, tehdejší šéf CME Adrian Sarbu ho pořizoval jako „cash generative byznys“. Sarbův nástupce Christoph Mainusch ale nedávno v rámci nutných úspor rozhodl zbavit se všech aktivit, které přímo nesouvisejí s televizním vysíláním, včetně právě filmové distribuce.

Firma je za Falconem, CinemArtem a Warner Bros čtvrtou největší tuzemskou distribucí filmů, s loňským podílem na tržbách v kinech 16 %, podle Unie filmových distributorů. Ještě v roce 2011 přitom Bontonfilm trhu dominoval, s podílem 34 % na tržbách. Během tří let ale na jeho úkor vyrostl CinemArt, který měl v roce 2011 podíl pouhých 0,3 %. Vklínil se mezi Falcon a Warnery.

Poslední veřejné známé hospodářské výsledky Bontonfilmu jsou z roku 2012, kdy dosáhla firma zhruba půlmiliardových tržeb a zisku před zdaněním 1 milion Kč, rok předtím byly tržby zhruba v téže výši, ovšem rok končil ztrátou 21 milionů.

Bontonfilm byl před prodejem majiteli Novy poslední částí zábavního impéria Bonton, které začátkem 90. let založili Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Rozprodej aktivit mediálního konglomerátu probíhal deset let, od roku 2001 do roku 2011.

Gramofirmu Supraphon, prodejny Bontonland a Ateliéry Bonton Zlín koupil bývalý šéf TV Premiéra (dnes Prima) Miloš Petana. Bontonland pak prodal hudebnímu byznysmenovi Lešku Wronkovi. Knižní Albatros převzalo jeho představenstvo. Pražské Rádio Bonton patří už déle francouzské mediální skupině Lagardere.