Televize Prima změnila svůj bulvární web Prima Style na Lajk.cz, se zaměřením na youtuberskou scénu. Rebranding následuje poté, co na Prima Style v návštěvnosti vedly už ne celebrity, ale právě youtubeři. Nový web následuje zahraniční 9gag či Ladbible, cílí na mladé, řídí ho Milan Rozšafný.

Vlastník Parlamentních listů jde do další televize

Senátor Ivo Valenta k Praha TV přidává menšinový podíl v Televizi Slovácko.

Ivo Valenta. Repro: ivovalenta.cz

Ivo Valenta u mikrofonu televize Slovácko. Repro: ivovalenta.cz

Do uherskohradišťské firmy J. D. Production, která provozuje regionální Televizi Slovácko, vstupuje společnost Our Media. Ta od letošního jara vlastní menšinový podíl v jiné lokální televizi Praha TV a provozuje též internetové Parlamentní listy. Do firmy Our Media, kterou zakládal mediální matador Michal Voráček, letos vstoupil senátor a majitel hazardní firmy Synot Ivo Valenta, drží v ní 50 %.

J. D. Production dosud patřila jejímu šéfovi Janu Dudkovi (vlastnil 76 %) a Martinu Dudkovi (24 %). Teď podle rady pro vysílání, která takové změny schvaluje, Dudek přenechá 30 % firmě Our Media. Dál tak bude držet 46 %, Our Media 30 %, Martin Dudek 24 %. Televize Slovácko má studia v Kunovicích a v Kyjově, vysílá ve Zlínském kraji ze stanovišť Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Hodonín a Frenštát pod Radhoštěm. Je součástí programového konglomerátu Regionálnítelevize.cz.

O penězích pro lokální televize

Konference Asociace regionálních a lokálních televizí v prosinci 2015 v Praze. Zprava Jan Dudek, František Lukl (Svaz měst a obcí ČR), Ivo Valenta, Eva Stejskalová (Regionálnítelevize.cz)

Konference Asociace regionálních a lokálních televizí v prosinci 2015 v Praze. Zprava Jan Dudek, František Lukl (Svaz měst a obcí ČR), Ivo Valenta, Eva Stejskalová (Regionálnítelevize.cz)

Valenta jako senátor a Dudek jako majitel regionální televize se nad společným tématem lokálního vysílání setkali začátkem prosince 2015 v pražském Kongresovém centru, na konferenci Asociace regionálních a lokálních televizí. Mluvilo se tam o chystané zpravodajské síti regionálních televizí a hlavně o tom, kde mají regionální televize brát peníze na svůj provoz. „Regionální televize dnes existují jen díky tomu, že je podporují města, obce a kraje,“ podotkla na předloňské akci ředitelka Regionálnítelevize.cz Eva Stejskalová.

Jan Dudek se na konferenci zmiňoval o možných nových koncepcích financování. Jednou z nich mělo být přerozdělení koncesionářských poplatků. Ty dnes od lidí pobírá výhradně Česká televize. Lokální stanice by část z toho užily. „Kdyby to bylo 1 % objemu roku 2013, je to 55 milionů, vystavíme takovou zpravodajskou televizi, že budeme chodit a pískat si,“ řekl Dudek.

Další cestou by podle něj bylo uložit České televizi, aby odebírala reportáže od regionálních televizí, přestala s tím sama od sebe zhruba před dvěma roky (a začala posilovat vlastní regionální zpravodajství, za své peníze a pod svou editoriální kontrolou). Třetí možností navrhovanou Dudkem mělo být financování z ministerstva pro místní rozvoj, prostřednictvím Svazu měst a obcí. Mechanismus nabízel následující: ministerstvo přesune peníze do svazu, ten objedná od zmíněné televizní asociace službu. Mělo přitom jít o jednotky milionů ročně.

„Možná byste mohli jít blíž senátorům a nabídnout jim prostor v regionálních televizích,“ nabízel pak v diskusi před rokem regionálním televizím senátor Valenta. „Potom by vás poslanci nebo senátoři měli více rádi a napomohli dobré věci. Říkáme tomu zdravý lobbing,“ podotkl ke schvalování případných změn v zákonech.

„Jestli budeme financovaní z rozpočtu ministerstva nebo z koncesionářských poplatků, je nám úplně jedno. Nám jde o to, aby oni pochopili, že jsme jejich přirozeným partnerem a že přeneseme do regionů nezkreslenou informaci,“ říkala šéfka Regionálnítelevize.cz Stejskalová. Podle ní veřejnoprávní úloha České televize v regionálním zpravodajství spočívá v tom, že upozorňuje na negativní jevy, zatímco regionální televize mají službu veřejnosti zajišťovat opačným přístupem: „Díky tomu, že přináší pozitivní a nekonfliktní zpravodajství, se na ně lidi dívají.“