V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

VLM se Marešové omluvilo a zaplatilo 100.000 Kč

  • ČTK
  • 08. 06. 2018 18:00

Zdravotní sestra Věra Marešová, která čelila obžalobě z vražd pacientů v rumburské nemocnici a kterou soudy nakonec osvobodily, zažalovala šest vydavatelství, jejichž novináři podle jejího názoru nerespektovali presumpci neviny. Celkem žádá skoro 35 milionů Kč. Největší částku - 12 milionů Kč - chce Marešová od televize Nova. Odškodnění požaduje i po vydavatelstvích Mafra a televizi Prima (od obou 6,7 milionu), Czech News Center (4,8 milionu), Vltava Labe Media (2,6 milionu) a Economia (2 miliony). V minulých týdnech začaly soudy řešit žaloby Marešové proti vydavatelstvím Mafra a Vltava Labe Media a televizi Nova.

Vltava Labe Media u soudu uznalo částečné pochybení, Marešové se ještě před zahájením soudního jednání omluvilo a zaplatilo 100.000 Kč. Žena se v žalobě domáhá zbytku nároku. Podle vydavatelství byly články koncipovány špatně jen v několika případech, u zbytku šlo o běžné zpravodajství.

Naopak Mafra pochybení odmítá. „Domníváme se, že jsme v rámci zpravodajství o kauze paní Věry Marešové v médiích skupiny Mafra zásadu presumpce neviny dodrželi. Jednotlivá tvrzení v článcích nelze posuzovat izolovaně bez kontextu a celkového vyznění článku, respektive uceleného zpravodajství v jednotlivých médiích. V našich článcích jsme vycházeli z úkonů a vyjádření orgánů činných v trestním řízení a vyjádření osob, které měly ke kauze vztah. Prostor pro vyjádření jsme poskytli i paní Marešové,“ napsala ČTK právní zástupkyně Mafry Dagmar Hartmanová. Zbylá vydavatelství se zatím k žalobám vyjádřit nechtěla.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Byla obviněna z pěti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutek vůbec stal.