Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

VLP bude odpovědné přímo vedení Penty

„Mediální investice Penty v Česku a na Slovensku je třeba vidět odděleně,“ uvedla skupina. Koupi regionálních Deníků posuzuje antimonopolní úřad, má být hotov do měsíce.

Investiční skupina Penta nezařadí vydavatelství Vltava-Labe-Press do společnosti News and Media Holding, která zastřešuje její mediální aktivity na Slovensku, ale vydavatelství bude přímo odpovědné vedení skupiny. S odkazem na mluvčího Penty Iva Mravinace o tom informuje agentura ČTK. „Mediální investice Penty v České republice a na Slovensku je třeba vidět odděleně. Co lze potvrdit, je fakt, že budeme hledat především ekonomické synergie tam, kde mají smysl,“ sdělil agentuře Mravinac.

Prodej Vltava-Labe-Press Pentě už začal posuzovat tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zahájil správní řízení, informaci o tom zveřejnil na svém webu. Antimonopolní úřad přitom vede pouze zjednodušené řízení. To znamená, že by fúzi měl schválit dřív než 30 dní od zahájení správního řízení. Bude posuzovat oblast vydávání novin a časopisů.

Penta koupí získá největší tuzemské regionální noviny Deník či tiskárny Novotisk. Noviny prodává německý koncern Verlagsgruppe Passau. O důvodech vstupu do mediální sféry mluvil v dubnovém rozhovoru s Hospodářskými novinami spolumajitel Penty Marek Dospiva. Mluvil o budování průhlednějšího prostředí, využití synergií s ostatními firmami, ale také o obraně před „iracionálním napadáním“, což podle něj novináři nazývají jako pořízení si „atomového kufříku“.