Vodafone kupuje kabelovou televizi UPC v Evropě

Britská skupina Vodafone Group se dohodla s americkou společností Liberty Global na odkupu jejích aktivit v Česku, Německu, Maďarsku a Rumunsku v celkové hodnotě 18,4 miliardy eur (zhruba 470 miliard Kč). Konkrétně jde v Německu o koupi Unitymedia, v Česku o veškeré obchodní aktivity a samotnou firmu UPC Česká republika vyjma Direct Home (satelitní televize), v Maďarsku o koupi firmu UPC Magyarország a v Rumunsku o koupi firmy UPC Romania. Transakci musí přezkoumat a schválit Evropská komise, Vodafone předpokládá, že proces se završí v polovině příštího roku 2019. „Až do uzavření obchodu budeme nadále fungovat nezávisle a vzájemně si konkurovat na trhu. Dokud nebude přijato schválení, nic se nemění ani pro zaměstnance, ani pro naše zákazníky,“ informoval Martin Miller, generální ředitel UPC pro Česko a Slovensko.

Vodafone se tak stane provozovatelem nejrozšířenější kabelové televize na českém trhu. Kromě televize UPC nabízí také připojení k internetu a telefonii. „Aktivity společností Vodafone a UPC se na českém trhu doplňují. Vodafone nabízí své služby především na mobilním trhu, kde UPC nepůsobí, zatímco UPC je aktivní v oblasti pevného připojení, kterého se Vodafone účastní jen v omezeném rozsahu,“ uvedl dnes kupec.

Ke konci prvního čtvrtletí si digitální televizi od UPC předplácelo 532.900 zákazníků, internetové připojení 500.800 a telefon 173.100. Oproti minulému čtvrtletí, tedy konci roku 2017, přibylo abobentů ve všech třech zmíněných oblastech, potažmo v celkovém součtu prodaných služeb (RGUs), kterých firma v Česku nyní registruje 1.206.800. Celkový počet zákazníků činí 617.500. Pod vedení české pobočky spadají i slovenské aktivity UPC, ke sloučení došlo před dvěma lety, slovenské části UPC se ale prodej netýká.

Počet zákazníků UPC

Počet zákazníků UPC ke konci roku 2017. Zdroj dat: Liberty Global

„Spojení půl milionu zákazníků vysokorychlostního pevného internetu a půl milionu zákazníků kabelové televize UPC Česká republika s 3,8 miliony svých mobilních zákazníků nám umožní uvést nové konvergované služby pro spotřebitele i firemní zákazníky,“ věří vedení českého Vodafonu.