Poslanci z volebního výboru dnes ze 16 uchazečů vybrali šestici finalistů, ze kterých plénum sněmovny zvolí dva nové členy Rady Českého rozhlasu. Šanci na obhajobu svého mandátu dostal herec a moderátor Ivan Vodochodský, naopak poslední předsedkyně rady Hana Dohnálková do užšího výběru neprošla. Výsledky oznámil na Twitteru pirátský poslanec Tomáš Martínek.
Nejvíc hlasů, celkem osm ze 13, dostal Ondřej Matouš, který šéfuje Výstavišti Lysá nad Labem, předsedá Českému svazu chovatelů a dělá místostarostu v Milovicích. Veřejných funkcí se podle svého prohlášení před poslanci v případě zvolení vzdá. Stejně tak přeruší své členství v TOP 09. Poslancům řekl, že by byl pro zvýšení rozhlasového poplatku: „Nebránil bych se pěti korunám“. Právě otázka po poplatcích padala na dnešním „grilování“ nejčastěji, když zajímala zejména poslankyni ANO Barboru Kořanovou. Stejný počet hlasů jako Matouš - osm - získal i Vodochodský (mimo jiné producent seriálu Slunečná televize Prima), jemuž skončil šestiletý mandát radního v květnu.
Zbývající postupující získali po šesti hlasech. Jde o ekonoma, dramatika a pracovníka ekonomického institutu CERGE René Levínského, bývalého rozhlasáka a dnes píáristu Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila, bývalou poslankyni za TOP 09 Ninu Novákovou a historika Jaroslava Šebka, který neuspěl v květnové volbě radních. Tehdy se rozhodovalo mezi ním a Dohnálkovou, ani jeden však nedostal dost hlasů.
Kandidáti a jejich navrhovatelé
Postupují
- Ing. René Levínský, Ph.D. (Asociace nezávislých divadel ČR, z.s.)
- Mgr. Ondřej Matouš (Český svaz chovatelů, z.s.)
- Mgr. Josef Nerušil (Bydlíme v Králově Poli, z.s.)
- Mgr. Nina Nováková (Rodinný svaz ČR)
- doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. (Akademie věd České republiky)
- Ivan Vodochodský (Klub přátel Divadla Jesličky, z.s.)
Nepostoupili
- prof. PhDr. Milena Bartlová, CSc. (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze)
- Mgr. Hana Dohnálková, dipl. um. (Základní umělecká škola Dobřichovice)
- Jefim Fištejn (Česko - izraelská smíšená obchodní komora)
- Ing. Marek Lichtenberk (yourchance o.p.s.)
- Jan Pikna (Asociace hudebních festivalů České republiky, z.s.)
- Mgr. Antonín Randa (Česká biskupská konference)
- Bc. Jan Schneider (1. Pražský literární dům autorů německého jazyka (nadační fond), 2. Okrašlovací spolek Budoucnost)
- PhDr. Oldřich Šesták (Občanské sdružení Mahler 2000 - Společnost Gustava Mahlera, z.s.)
- Stanislav Zdílna (Národní futsalová akademie, z.s.)
- Jan Zilvar (Svaz autorů a interpretů)
Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Levínský chce v radě působit zejména pro své ekonomické vzdělání a praxi. Na otázku po názorové pestrosti vysílání odpověděl, že mu připadá dostačující. „Mám radost, že se rozčilují plus mínus všichni,“ řekl poslancům s tím, že za důležité považuje regionální vysílání. „Neznívají tak pouze hlasy z Prahy.“ Nerušil se odvolával na svou oborovou praxi, když prošel Českou televizí i Českým rozhlasem. Nyní působí v týmu kardinála Dominika Duky. Zvyšování poplatků nepovažuje za nezbytně nutné, protože „Český rozhlas nemá problémy s hospodařením“.
Nováková, v minulém volebním období poslankyně za TOP 09, odkud později vystoupila, mluvila o roli Českého rozhlasu v rozdělené společnosti. „Média veřejné služby mají vedle podpory soudržnosti a plurality vždy trochu zvedat laťku,“ prohlásila gymnaziální učitelka, která je od roku 2018 počtvrté nezávislou zastupitelkou v Brandýse nad Labem. Loni také kandidovala za KDU-ČSL do Evropského parlamentu, ale neúspěšně.
Aktuální složení Rady Českého rozhlasu
Rada má mít ze zákona devět členů, dva chybí.
- Miroslav Dittrich (místopředseda)
- Tomáš Kňourek (místopředseda)
- Petr Arenberger
- Vítězslav Jandák
- Zdeněk Mahdal
- Jan Krůta
- Marek Pokorný

Čestmír Strakatý odchází z Reflexu, opouští Prostor X

Z ČT odchází Alžběta Plívová, vedoucí komunikace a autorka ČT Edu

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
