Vodovková grafika a šílené nitro rodí krásu

Nedělní tipy tentokrát přicházejí v rozličných podobách – nabízíme hru, vysokoškolskou přednášku i výklad budoucnosti internetu s Tolkienem.

Vodovková grafika a šílené nitro rodí krásu

Vodovková grafika a šílené nitro rodí krásu

Všechno jsou to těžké váhy svých oborů. Ať sáhnete po stanfordské lekci, oceňované hře nebo některém z textů, vaše nedělní lenošení bude tentokrát obzvlášť oduševnělé.

Hry

Disco Elyseum (ZA/UM)

Poprvé doporučuju v Příloze hru. A víte, proč to dělám? Protože ti nejšikovnější textaři už nemusí psát krásnou literaturu ani se věnovat žurnalistice. Spousta peněz je v herním průmyslu a ten ryzí talent, který stojí za scénářem Diska, to vycítil. Vodovková grafika, otevřený svět a především propadání se do šíleného nitra hlavní postavy = krása. 

Text

Opozice nemá vizi. Potřebujeme Marshallův plán pro regiony, říká sociolog Prokop (Vratislav Dostál, Info.cz)

Sociologa Prokopa je všude plno. Není to ale jeho tlachalstvím, jako spíš neobyčejnou schopností glosovat stav společnosti – přičemž zjištění nepramení z dojmologie, ale z tvrdých dat. A tak se konečně můžete dočíst, kolik může reálně Babiš ztratit voličů, v jakých oblastech je opozice obzvlášť impotentní a hafo dalšího.

In 2029, the Internet Will Make Us Act Like Medieval Peasants (Max Read, New York Magazine)

Čekali jsme kyberpunk, dostáváme tolkienovské fantasy. Zábavné přemýšlení o internetu a světě, který prožíváme jako ve středověku - je plný kouzel & dohlíží na nás seskupení, které má mnohem víc informací než ostatní. Facebook jako nová katolická církev!

Why Nietzsche wouldn’t go near social media (Joe Humphreys, The Irish Times)

Volné pokračování předešlého aneb jak z nás sítě dělají pasivní nihilisty, což by se ani trochu nelíbilo Nietzschemu, tomu aktivnímu nihilistovi. Minimálně to v rozhovoru tvrdí Nolen Gertz, autor spisku Nihilism and Technology. Recenze na knihu třeba zde.  

Být radikální dnes znamená být liberální. Rozhovor s Nadiou Urbinati (Jan Bíba, Filozofický časopis)

Znetvořená demokracieTakhle šťavnatě se jmenuje kniha politické teoretičky Nadii Urbinati. Do češtiny ji přeložil Jan Bíba, vedoucí Ústavu politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který navíc udělal s autorkou rozhovor. Vyšel odemčený v aktuálním čísle Filozofického časopisu. Chvílemi trochu suché čtení, padají tam ale samozřejmě i podstatné věci.

Demokracie neslibuje sociální rovnost, neslibuje, že nám všem poskytne stejné množství majetku, nebo že všem zajistí práci, či snad že budeme všichni úplně stejní. Znamená příslib, že politická hra zůstane otevřená. To znamená, že když cítím, že nemám žádnou moc omezit něčí super-moc ve společnosti či ekonomice, jsem zbaven politické či demokratické moci.

Being asexual (Natasha McKeever a Luke Brunning, Aeon)

Pro povědomí o asexualitě toho nejvíc udělal v posledních letech Todd Chavez, nádherný génius ze seriálu BoJack Horseman. Co se nevejde do animáku, dovysvětluje ukázkově přístupná dvojice výzkumníků.

Video

Introduction to Behavioral Biology (Robert Sapolsky, Stanford University)

Studium na americké univerzitě člověka hravě zadluží na velikou část života. Říkal jsem si: jak vlastně vypadá jedna obyčejná hodina takové výuky? Jsou tamější učitelé o tolik lepší než u nás? Zobecňovat svoje zjištění nebudu – ale takový úvod do behaviorální biologie na Stanfordu je zatraceně svůdný! Takhle suverénně vedená hodina, stojící někde mezi Ted Talkem a nerdí přednáškou, se jen tak nevidí. Ostatně počet views tomu odpovídá. 

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George