Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Vojenská policie chybovala při zásahu v ČT, musí vrátit, co zabavila

Podle státního zastupitesltví policie zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace.

  • ČTK
  • 15. 03. 2011 17:53

Vojenská policie podle státního zástupce při pátečním zásahu v budově České televize pochybila. Zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. ČTK to dnes sdělila šéfka pražského městského státního zastupitelství Jana Hercegová, podle které musí policisté tyto dokumenty vrátit.

Postup svého podřízeného Vladimíra Mužíka, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce, považuje Hercegová za zákonný a odůvodněný. Vojenská policie má prý informace zatím pouze z médií, sdělil ČTK její mluvčí Jan Čermák.

Mužík podle Hercegové nepřezkoumával, jakým způsobem Vojenská policie prohlídku v ČT prováděla, ani jak byli policisté vyzbrojeni a jak se chovali. “V tomto není státní zástupce věcně příslušný postup policejního orgánu přezkoumávat,” uvedla šéfka městského státního zastupitelství. Záznam o zásahu proto Mužík předal inspekci Vojenské policie.

“Vojenská policie má prozatím informaci o tom, že policejní orgán dle názoru státního zastupitelství pochybil, pouze ze sdělovacích prostředků,” sdělil ČTK Čermák. Vojenští policisté podle něj budou nyní čekat, dokud jim nebudou doručeny příslušné dokumenty ze státního zastupitelství. “V dalších krocích se budeme řídit pokyny státního zástupce,” dodal Čermák.

Policie podle státního zástupce nepostupovala správně také proto, že neměla při prohlídce s sebou odborníka na výpočetní techniku kvůli zajištěným počítačům. Materiály, které mohou souvislost s vyšetřováním, mají podle jeho příkazu nechat policisté neprodleně prozkoumat znalci a poté také vrátit.

Návrh na vydání příkazu k prohlídce podal státní zástupce podle Hercegové zcela odůvodněně. “Ze spisového materiálu vyplynulo, že Česká televize s vysokou mírou pravděpodobnosti má ve svém držení takzvanou ‘Informační zprávu’, která byla věcí důležitou pro trestní řízení, “sdělila městská státní zástupkyně. Návrh navíc bez výhrad potvrdil soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový.

Státní zástupce se podle trestního řádu nemusí prohlídky účastnit, dodala Hercegová. Reagovala tak na kritiku, že měl Mužík na zásah dohlédnout. “V době, kdy Mgr. Mužík podával svůj návrh k soudu, neměl k dispozici žádné objektivní indicie, které by nasvědčovaly tomu, že by Vojenská policie tento běžný úkon trestního řízení procesně nezvládla,” uvedla.

Postup státního zástupce bude ještě prověřovat Vrchní státní zastupitelství v Praze. Jeho šéf Vlastimil Rampula chce kontrolu dokončit do pátku.

Kauza se dnes dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. ČSSD o takové reakci zatím neuvažovala, navrhne nejspíš projednání zásahu na mimořádné schůzi sněmovny.

Do televize vtrhla desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Vondra hned v pátek postavil mimo službu náčelníka Vojenské policie Vladimíra Ložka a dva důstojníky odpovědné za provedení zásahu.

Mluvčí České televize Ladislav Šticha dnes ČTK řekl, že se vojenští policisté při zásahu v budově televize neprokázali u vstupu do budovy soudním příkazem, který jim umožňoval prohlédnout kanceláře a zabavit potřebné materiály. Čermák však tvrdí, že se policisté soudním příkazem prokázali. VP si podle něj celý průběh zásahu zdokumentovala na kameru.