Pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer v úterý dočasně zprostil služby velitele pátečního zásahu v České televizi Pavla Marečka. Na středečním briefingu uznal, že policisté při prohlídce budovy chybovali. Pochybení v postupu Vojenské policie nalezl již dříve také státní zástupce, na základě jeho příkazu včera policisté vrátili většinu zabavených materiálů.
Ozbrojení policisté na konci minulého týdne prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Podle státního zástupce Vladimíra Mužíka, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce, zajistila Vojenská policie i dokumenty nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace.
Policisté podle Neubauera vrátili veškeré věci Richarda Samka a Luboše Rosího, aniž by je zkoumali. Ponechali si pouze část materiálů zabavených Rožánkovi. Podle právního zástupce ČT Martin Elgera se jedná o kazety do televizních kamer. I věci, které mohou souvislost s vyšetřováním, mají však podle pokynů státního zástupce nechat policisté neprodleně prozkoumat znalci a poté také vrátit.
Zákrok v České televizi šetří inspekce Vojenské policie, podle Neubauera zkoumá „adekvátnost nasazení sil a prostředků“. Doposud zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku. Ministr již dříve kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka, i on považuje postup policistů za neadekvátní.
Neubauer nicméně trvá na tom, že Vojenská policie má na spis Vojenského zpravodajství právo. Zákon podle něj neumožňuje redaktorovi chránit zdroj v případě, že existuje podezření z ohrožení utajované informace.
Kauza se v úterý dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě.
Opoziční ČSSD ve středu oznámila, že se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli zásah Vojenské policie v ČT probrat. Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program.
ČT: Nevrátili všechno
Dokumenty a materiály, které si v pátek 11. března večer po razii ozbrojenců odvezla, začala Vojenská policie vracet v budově zpravodajství ČT včera krátce před polednem. „Česká televize tento krok vítá, ale trvá na navrácení všech předmětů, které Vojenská policie v objektu zabavila, stejně jako na důsledném prošetření postupu Vojenské policie a odpovědných orgánů justice,“ oznámil mluvčí ČT Ladislav Šticha.
Právník ČT Elger stále nepovažuje záležitost za uzavřenou. Neumí si například vysvětlit, proč si Vojenská policie i nadále ponechala přibližně sto obrazových a zvukových nosičů reportéra Karla Rožánka, na nichž jsou především záznamy z jeho zahraničních cest.
„Vojenští policisté vrátili všechny písemné dokumenty, mezi nimiž se však nenachází listina, kvůli které byl páteční zásah v budově zpravodajství proveden. Ukazuje se tedy, že měl pravdu šéfredaktor zpravodajství, který tvrdil, že předmětný dokument v budově zpravodajství ČT není. Pak lze ovšem těžko hledat vysvětlení, proč nebyly vráceny všechny zabavené věci.“
Česká televize je proto připravena poté, co vyčerpala všechny standardní právní postupy, obrátit se na Ústavní soud, aby do budoucna zabránil opakování podobných útoků na nezávislost médií. „Jsme i nadále přesvědčeni, že páteční ozbrojený zákrok v budově zpravodajství odporoval právnímu řádu České republiky. Z tohoto důvodů považujeme zadržování i zbývajících nosičů za nezákonné,“ uvedl právník Elger.
Zákrok, při němž do budovy zpravodajství ČT vtrhli příslušníci Vojenské policie v doprovodu ozbrojenců v kuklách, označila za chybný i šéfka pražského městského státního zastupitelství Jana Hercegová a soudce Kryštof Nový, který je pod soudním příkazem k zabavení listin v rámci trestního řízení podepsán.
Česká televize včera se znepokojením zaznamenala výrok ministra obrany Alexandra Vondry, který zazněl v hlavní zpravodajské relaci ČT Události. Ministr prohlásil, že 16. března bude mít k dispozici závěry šetření inspekce ministra obrany s tím, že bude „rád informovat i o tom, jak to skutečně probíhalo, nikoliv o té části, která byla natočena a odvysílána v České televizi.“
„ČT se důrazně ohrazuje proti jakýmkoliv náznakům, že by snad manipulovala s informacemi či záběry ze zákroku v budově zpravodajství. Zákrok a postup Vojenské policie zaznamenalo několik kamer a Česká televize tak může kdykoliv doložit, jak ozbrojená akce probíhala,“ prohlásil mluvčí televize.

Čestmír Strakatý odchází z Reflexu, opouští Prostor X

Z ČT odchází Alžběta Plívová, vedoucí komunikace a autorka ČT Edu

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
