V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Volební výbor se „excesy“ Déčka odmítl zabývat

Poslanecký volební výbor, který má v gesci mediální záležitosti, se na dnešní večerní schůzi odmítl zabývat relací Zprávičky dětského programu ČT Déčko veřejnoprávní České televize. Právě k nim směřoval bod nazvaný Koncepce vzdělávacích programů České televize na programu Déčko; Politicko-publicistické excesy programu Déčko. Bod ale neprošel na program schůze, vyřadit ho navrhli Piráti. Proti vyřazení bodu byli jen poslanci SPD Lubomír Španěl a Miloslav Rozner a předseda volebního výboru, poslanec ANO Stanislav Berkovec. Většina byla pro to, ať se případnými chybami zabývá na základě stížností Rada České televize, které to jako kontrolnímu orgánu ČT přísluší.

„Srdečně děkuju všem, slíbil jsem dětem, že je navštívím,“ zvedl se vzápětí po úvodním hlasování k odchodu Václav Klaus mladší, předseda školského výboru, který už ke Zprávičkám zaujal kritické stanovisko. Před dvěma týdny na Klausův návrh odhlasoval, že „veřejnoprávní dětský program České televize Déčko čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“ a vyzval sněmovnu, „aby se řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání České televize zabývala“.

Václav Klaus mladší odchází z dnešní schůze volebního výboru

Václav Klaus mladší odchází z dnešní schůze volebního výboru

„Jedna nula pro Českou televizi,“ glosoval dnešní hlasování Jaroslav Foldyna z ČSSD, který po něm hned také odešel.

Bod ohledně Déčka měl uvést předseda Rady České televize Jan Bednář, který se však nedostavil. Jak uvedl předseda výboru Berkovec, rada měla ve středu výjezdní zasedání v Ostravě a on obdržel informaci, že se její členové nemůžou dostavit. Dorazil pouze jeden člen, Vladimír Karmazín.

Krátká reportáž v pořadu Zprávičky 8. září informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“ se obávají toho, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek aspoň částečně dorovnají evropské země. Volební výbor se měl touto kauzou zabývat na žádost zmíněného školského výboru.

Kvůli pořadu už s ČT zahájila správní řízení o přestupku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televize se podle ní v reportáži mohla dopustit porušení zásad objektivity a vyváženosti, neboť reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy.

Výbor se pak věnoval druhému bodu, který měl na programu, a sice rozpočtu rady pro vysílání na příští rok 2019. V nadcházejícím období mají náklady rady dosáhnout 68,15 milionu Kč, většina z toho půjde na personální zajištění. Příjmy rady – konkrétně z pokut vysílatelů, na jejich činnost dohlíží – odváděné státu se mají příští rok snížit na 6,05 milionu Kč z letošních 6,55 milionu, a to „vzhledem k všeobecné kultivaci radou regulovaného prostředí“. „Situace se skutečně lepší,“ ujistil poslance místopředseda rady Václav Mencl. Poslanci návrh rozpočtu vysílací rady posvětili.