„Volvo přesně říká, co dělá, a dělá to, co říká“

Švédské léto značky Volvo reklamní katy nadchlo nejvíc, následovala notoricky známá Fofola s panem Meflounem, koncepty Braníku a Excelentu nepřinesly nic nového.

Vítězné Volvo ve švédském stylu

Vítězné Volvo ve švédském stylu

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 22. týden 2016

 1. WMC/Grey: Léto ve švédském stylu (39 %)
  značka: Volvo, klient: Volvo
 2. Zaraguza: Pan Mefloun (38 %)
  značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
 3. Apploud Digital: Posedlost je naším motorem, objev tu svou (26 %)
  značka: Mini, klient: BMW Group
 4. Jazz Communications, Newcast, Ritual: Braník. Pivo jedna radost (19 %)
  značka: Braník, klient: Pivovary Staropramen
 5. McCann Ericson: Jdi po svý ose (14 %)
  značka: Excelent, klient: Plzeňský Prazdroj

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Volvo jede ve švédském stylu (39 %)

Volvo spustilo lokální českou kampaň inspirující lidi k tomu, aby letošní léto strávili jinak, než je jejich obvyklým zvykem. S cílem přiblížit českým zákazníkům „skandinávské hodnoty“ jako respekt k přírodě a snahu o ochranu životního prostředí připravilo Volvo ve spolupráci s agenturou WMC/Grey aktivaci s názvem Léto ve švédském stylu. Základem projektu je soutěžní microsite Volvo zážitky, kde soutěžící sdílí svou představu letních zážitků ve švédském stylu. Stránka také obsahuje tři motivační videa, která ukazují „klasické české zážitky“, tedy houbaření, myslivost a rybaření, ale trochu jinak. Do soutěže je možné se přihlásit až do konce června a výhrou je vůz Volvo na prázdniny. Kampaň k soutěži běží především na internetu a sociálních sítích Facebook a Instagram.

Tak já bych si to dovolil přejmenovat. Švédsko v taxikářskym stylu. Ještě bych přidal scény z chráněného rašeliniště a z Boubínského pralesa. Ať ty Švéďáci viděj, co s těma jejich kárama dokážem. Je to ovšem řemeslně pěkná práce. Můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Radost pohledět, radost dokoukat ! Volvo přesně říká, co dělá, a dělá to, co říká, a to funguje vždycky.
Jana Kubištová (Budvar)

Když jsem viděla název, hned jsem se zaradovala, že se pobavim. Asi protože mi to připomnělo moji oblíbenou kampaň ‚Banking German Style‘. Z Němců se ale žerty evidentně tropí snáz. Tady funguje jenom ten prostřední spot s recyklovánim – a ani u něj jsem se moc nenasmála.
Dora Pružincová

Pošli fotku a vyhraj, toho se asi nikdy nezbavíme...
Jan Javornický

2. Fofola je zpátky s Meflounem (38 %)

Navazující kampaň Fofoly, tentokrát s Meflounem

Navazující kampaň Fofoly, tentokrát s Meflounem

Výrobce nápojů Kofola spustila novou kampaň z produkce slovenské agentury Zaraguza, v níž se vrací na scénu pes „Ftefan“, který tentokrát hlásí, že nebude sám a že se reklama s ním změní. „Letošní kampaň přináší nový koncept - Ftefan bude zažívat dobrodružství se svým kamarádem panem Meflounem,“ prohlašuje PR specialistka Kofoly Nikola Doležalová. Kampaň propaguje půllitrové balení Kofoly s melounovou příchutí. Kampaň poběží během května v televizních stanicích skupin Nova, Prima a Barrandov, na billboardech kolem dálničních tahů a na internetu, včetně facebookových stránek Kofoly

Čoklíka máme nacastovanýho dobře. To je pravda a lepší casting jsem v životě neviděl. Ale teď mu napište někdo scénář, aby mohl opravdu zazářit. Scénky to ovšem nebudou. Já cítím, že tenhle pes má navíc, má za sebou silnej příběh. Ten se vztahuje i k melounu, kterýho jednou při venčení potkal a... Dost, zase kreuju.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je to něco tak zběsilého a sympatického zároveň, že si koupíte (a dokonce možná i vypijete !?) něco, co se snad ani pít nedá. Reklama je skvělá, ale mírnila bych posedlost inovacemi - za každou cenu nejsou potřeba a bezhlavé rozšiřování výrobkové řady od ‚love‘ značky nikdo nečeká. Fofole fdar!
Jana Kubištová (Budvar)

Ptačí hovínka vždycky pobaví. Mefloun už míň. Chápu, že je to naschvál, ale narozdíl od Fofoly to nejde přirozeně do pusy.
Dora Pružincová

Mefloun vzbuzuje vášně, vyvolává plamenné debaty, je to Fofola, nebo ne? Takže jestli jsem jediný, komu je Mefloun úplně jedno, tak asi dobrý...
Jan Javornický

3. Mini chce oslovit #Posedlostí (26 %)

Jednoho z "posedlých" hraje tanečník Yemi A.D.

Jednoho z „posedlých“ hraje tanečník Yemi A.D.

Pražská agentura Apploud Digital připravila pro BMW Group a její značku Mini na letošní rok televizní kampaň nazvanou Posedlost je naším motorem, objev tu svou. Spot, který běží na obrazovkách od května, režíroval Matěj Chalupáček a „posedlé“ si v něm zahráli akrobat Petr Horníček z Losers Cirque Company, cellistka Tereza Kovalová a tanečník Yemi A.D. Hrdinové v kampani mluví o činnostech, které jsou jejich „hnacím motorem“, kterými jsou posedlí. Právě ta posedlost je podle spotu nutí jít si za svými sny a definuje je. Celou kampaň doplňuje microsite posedli.com a hashtag #Posedli. 

Jasně, i já jsem občas posedlý a to pak nevypadá moc dobře. Já neslyšim, nevidim, melu si svou, jsem prostě něčim či někym naprosto uchvácenej a vede to často k nesmyslnejm činům. A tohle mi tady chybí. Je to moc vyžehlený na to, co posedlost znamená. Mini má na to, aby někoho posedlo, ale chtělo by to jít dál.
Ondřej Souček (Luftballon)

Posedlost autorů spotu estetikou posedlosti k mini sedí. Je to krásná podívaná, ale posedlost nevzbudí, tohle schéma je stokrát ohrané, i když je jemné a chytré.
Jana Kubištová (Budvar)

Jedni si jdou po svý ose, jiný jsou zas posedlí. Žádnej přelomovej koncept, ale natočený je to taky moc hezky. Jediný, co to trochu kazí, je voiceover. V podání interpretů zní místy strojeně, čemuž se ani moc nedivim, když obsahuje slova jako ‚uskutečňovat‘.
Dora Pružincová

Zajímavé je, že tady se o totéž pokusil Mini. I když to šustí papírem, voní osvěžovačem vzduchu v korporátních záchodech, šumí klimatizací, je cítit tonerem do kopírky a jídlem z kantýny, tak to aspoň něco říká. ‚Posedlost nás nutí uskutečňovat naše sny, definuje, kým skutečně jsme. Posedlost je životní energií, kterou nesmíme ztratit. Nebojte se objevit tu svou, podlehnout a být také #posedlí.‘
Marek Prchal

Líbí se mi, když různé značky ze zcela odlišných segmentů najdou společnou řeč. Proč teda Excelent (po svý ose) a Mini (Posedlí) tu samou kampaň dělají každý zvlášť? Aneb najdi 10 rozdílů...
Jan Javornický

4. Čtvrtníček opět režíroval Braník (19 %)

Pivovary Staropramen spustily novou kampaň značky Braník, zastřešenou mottem Pivo jedna radost. Kromě vysílání nového televizního spotu, rozhlasové reklamy a billboardů bude nová kampaň zahrnovat i aktivity v terénu. Konkrétně půjde o to, že Braník navštíví během května až srpna se dvěma pojízdnými restauracemi ve stylu Branické hospody různá místa a akce, jako jsou poutě a pivní festivaly. „Celkem má v plánu objet o víkendech až šedesát akcí,“ uvedla senior brand manažerka Braníku Petra Chovancová. Celá kampaň ale začíná billboardy umístěnými  především v oblasti středních a severních Čech a vizuálem party kamarádů s točeným Braníkem. Koncem května se pak k outdooru přidá televizní a rozhlasová reklama. Televizní spoty, které už pošesté v řadě režíroval Petr Čtvrtníček, poběží na stanicích Prima Group, ČT2, ČT Sport a AT Choice. Rozhlasové spoty poběží v rádiích společnosti Radiohouse Praha. S Rádiem Blaník pak navíc Braník připravuje od poloviny června speciální akce v rámci jejich kampaně Milujeme pivo. Značka také spustila nový web. O kreativu kampaně se postarala agentura Jazz Communications, nákup médií zajistila agentura Universal McCann. Produkci televizního spotů si vzala na starost společnost Filmservice. Fotografie jsou z dílny Jana Zátorského. Pojízdné hospody zajistila agentura Ritual Communication a web kompletně připravila digitální agentura Newcast.

Začátek mě navnadil. Celé to směřuje k překvapivému konci, graduje to a nakonec, pšííííííí, balónek, který má hlasitě prasknout se pouze nejistě vyfoukne, protože jít na točený twist není. Velká škoda.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pivo stokrát stejně, reklamní klišé, ale na nic si nehraje, což je sympatické. Spot ke značce sedí a záměr je čitelný. Škoda jen, že nadsázka nevyzní díky nepřirozenému školenému reklamnímu hlasu hlavního hrdiny a nepřesvědčivým hereckým výkonům ve vedlejších rolích.
Jana Kubištová (Budvar)

Spot na pivo, kde je vidět pivo, hovoří se o pivu a vyextoškovaný piják piva, který strhne ostatní. Myslel jsem, že ještě něco přijde na závěr.
Marek Prchal

Míru ze Streamu nám předabovali! A přitom vaření podle Mimibazaru k ‚Bráníčku‘ celkem pasuje. Čím vy zapíjíte špagetobuřty, gothajburger nebo pizzu z knedlíku?
Jan Javornický

5. Excelent pokračuje ve své ose (14 %)

Agentura McCann Ericson připravila kampaň pro Excelent, z portfolia pivovarů Plzeňský Prazdroj. Tentokrát Excelent spustil už druhou kampaň Jdi po svý ose, ve které tentokrát představil jako lidi, co šli po vlastní ose a dosáhli úspěchu, rappera Majka Spirita, sládka Martina Hložka a brzy také představí herní novinářku Alžbětu Trojanovou. Tyto tři osobnosti nahradily předchozí vybrané talenty, kterými byli DJ a producent NobodyListen, malířka Léna Brauner, tanečnice Iveta Rážová a free skier Daniel Hanka. Kromě těchto spolupracoval Excelent s umělci jako například Vladimir 518 nebo Longiy. Kampaň doprovází microsite www.excelentmag.cz/posvyose, autoři také zapracovali hashtag #PoSvyOse.

Bernard mohl kdysi říct, že jde vlastní cestou a já mu to papal. Tady nemám proč věřit. Jde mi o to, aby se značka chovala upřímně. Z tohohle smrdí prvoplánový marketing na sto honů.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nudím se nechápaje, nechápu nudíce se.
Jana Kubištová (Budvar)

Ty spoty, jako většina věcí od Excelentu, vypadají skvěle. Škoda, že obsah zaostává za formou. Nabízí se porovnání s kampaní ‚Ne z nás dělá to, co jsme‘ od Budvaru, které se daří zajímavé příběhy jak nacházet, tak prodat.
Dora Pružincová

Když jsem vyplnil věk, dozvěděl jsem se hlavní sdělení webu, headline říká: ‚JE TO V KAŽDÝM Z NÁS‘. Tak to bezpochyby. Slogan se jistě umístí na jednom z předních míst populární soutěže ‚Česká generika‘. Pojďme dál. ‚Někdo tomu říká talent, jinej zase nadání.‘ Strhující. Přikovalo mě to k židli. ‚Je to i v tobě. Jde jen o to ho objevit a rozvíjet ho. Udělat krok navíc.‘ Krok navíc? ‚Inspiruj se lidmi, který se toho nebáli a jdou po svý ose. Jdi po svý ose.‘ Po jaké ose?! To psal account? Měly to být fráze, ale tohle nejsou fráze. Cílovka takhle nemluví. Nazval bych to ‚Jdi po svý ose zla!‘
Marek Prchal

Líbí se mi, když různé značky ze zcela odlišných segmentů najdou společnou řeč. Proč teda Excelent (Po svý ose) a Mini (Posedlí) tu samou kampaň dělají každý zvlášť? Aneb najdi 10 rozdílů...
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte