Vratislav Šlajer na další dva roky zvolen předsedou asociace producentů

Asociaci producentů v audiovizi vede Šlajer od roku 2017. Sdružení nově přijalo šest členů.

Předseda APA Vratislav Šlajer a producenti Filip Bobiňski a Radim Procházka

Zleva předseda APA Vratislav Šlajer a producenti Filip Bobiňski a Radim Procházka

Filmový producent Vratislav Šlajer pokračuje v čele Asociace producentů v audiovizi (APA). Za předsedu byl zvolen na další dva roky. Sdružení filmařů z oblasti hraného, dokumentárního i animovaného filmu a tvůrců z oblasti filmového servisu, reklamy a televizní tvorby navíc přijalo do svých řad šest nových členů, mezi nimi Bohemian Pictures, Bontonfilm Studios, Mír Production, One Way Ticket Films či Unit and Sofa Praha. Celkově má APA nyní 133 členů.

Znovuzvolený předseda Šlajer ze společnosti Bionaut vede APA už od roku 2017 a stal se s Filipem Bobiňskim (Dramedy Productions) i zastupujícím členem v oblasti televizní tvorby. Český film budou následující dva roky v rámci APA hájit producenti Jiří Konečný (Endorfilm), Pavel Strnad (Negativ) a Ondřej Zima (Evolution Films). Reklamní a zakázkovou sekci reprezentují Monika Kristlová (Dawson Productions) a Petra Ondřejková (Amazing Production), která se zároveň stala místopředsedkyní APA. Animovanou tvorbu bude zastupovat Michal Podhradský (Animation People) a dokument Radim Procházka (Produkce Radim Procházka). Volba užšího vedení proběhla na valné hromadě ve čtvrtek 7. dubna.

„Když jsme mohli mít pocit, že se po globální pandemii věci už konečně mění k lepšímu, přišla další historická rána, válka na Ukrajině. Paradoxem je, že žijeme v době, která audiovizuálnímu průmyslu přeje. Otevírá se celá řada nových možnosti, poptávka po filmech a seriálech roste, na českém trhu se objevují noví investoři, čím dál lépe se české audiovizuální projekty uplatňují v zahraničí. Máme silný a stabilní Státní fond kinematografie, silný televizní trh, diváci se vrací do kin,“ říká staronový předseda APA.

„A co je podstatné, stojíme na silném producentském a tvůrčím zázemí. Ještě nám kus cesty zbývá, ale máme šanci být zemí se silnou a mezinárodně úspěšnou audiovizí. Je před námi spousta práce, ale také spousta příležitostí. Je skvělé, jak se většina členů asociace zapojila do pomoci válkou postižené Ukrajině. Dobře to ukazuje, že naše asociace nestojí jen na obchodních zájmech, ale že společně sdílíme základní pohled na svět a také ochotu pomáhat a měnit věci k lepšímu,“ doplnil Šlajer.