Vrchní soud zrušil konkurz i aukci Mladé fronty

V prodeji zadluženého vydavatelství Františka Savova nastal zvrat na poslední chvíli.

  • ČTK
  • 08. 09. 2020 16:15
SmíchOff

Administrativní budova SmíchOff je od června novým sídlem vedení Mladé fronty

Vrchní soud v Praze zrušil květnové prohlášení konkurzu na vydavatelství Mladá fronta, a tedy i následný prodej v aukci. Důvodem je podjatost soudce Zdeňka Strnada vůči jednomu z věřitelů, mediálnímu podnikateli Jaromíru Soukupovi. Říká to rozhodnutí soudu uložené v insolvenčním rejstříku. Soudce Strnad je z rozhodování ve věci Mladé fronty vyloučený a o řešení úpadku vydavatelství bude znovu rozhodovat jiný soudce soudu první instance.

Soukup se prezentoval jako jeden ze zájemců o Mladou frontu. Prostřednictvím své firmy Jaromír Soukup Consulting na jaře navrhoval, aby soud povolil reorganizaci Mladé fronty. Ten však návrh zamítl a poslal společnost do konkurzu. Soukup následně v odvolání označil soudce za podjatého. Důvodem měly být kritické články vůči Strnadovi v časopise Týden, který patří Soukupovi, a v magazínu Euro, který vydává Mladá fronta. Zmíněné články byly vydány už loni, tedy před začátkem insolvenčního řízení s Mladou frontou. Kvůli článku v Euru poslal soudce Strnad podle odůvodnění verdiktu vrchního soudu loni v květnu Mladé frontě předžalobní výzvu. V ní se domáhal omluvy, odstranění článku a zaplacení 100.000 Kč. Tyto okolnosti podle Vrchního soudu v Praze nasvědčují, že minimálně vztah Strnada vůči Mladé frontě vyvolává pochybnosti o nestrannosti soudce.

Soudce Strnad podle vrchního soudu k tvrzením o své údajné podjatosti uvedl, že postupoval v řízení neutrálně. Strnad podle soudu tvrdil, že už mu články v Týdnu a Euru nevadí, protože je pro něj dostatečným zadostiučiněním omluva zveřejněná v jiném médiu, totiž na webu Forum 24, který o něm také napsal kritický článek. Takový argument ale podle vrchního soudu působí „značně nevěrohodně“, neboť si lze za takového stavu představit, že by soudce ve věci postupoval zcela nezaujatě.

Na začátku září po schválení soudcem Strnadem se konala elektronická aukce vydavatelství s vyvolávací cenou 36 milionů Kč, do které se přihlásili dva zájemci. Vítězná firma PP Partners Prague Andreje Čírtka, mimo jiné mluvčího skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada, nabídla 50,1 milionu Kč. V insolvenčním řízení s vydavatelstvím se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů Kč. Pohledávky by měly být hrazeny z výnosu aukce.

Schůze věřitelů vydavatelství Mladá fronta, kteří se měli sejít zítra 9. září u krajského soudu v Českých Budějovicích, je kvůli čerstvému rozhodnutí Vrchního soudu v Praze také zrušená. Prodej se měl přitom završit tento týden, pozítří 10. září, přičemž do zítra se čekalo na takzvaný předražek, jinými slovy případného zájemce, který by přeplatil vítěze aukce. Výbor věřitelů totiž částku, kterou nabídl vítěz aukce, odmítl jako nízkou a vyzval případné nové zájemce, že mohou do dneška navýšit nabízenou cenu nejmíň o čtvrtinu.

„Jak jsem už sdělil, výsledek aukce sám o sobě nebyl rozhodující, a to se rozhodnutím vrchního soudu potvrdilo. Myslím, že pro Mladou frontu to není dobrá zpráva, protože protahování insolvence, ke kterému nevyhnutelně dojde, ji existenčně ohrožuje jako funkční podnikatelskou organizaci,“ reagoval na zrušení aukce Andrej Čírtek.

Dosavadním majitelem vydavatelství je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů. Podle generálního ředitele vydavatelství Mladá fronta Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňska provoz vydavatelství už dál nedotovat.

„Hospodářská situace se sice během posledních třech roků zlepšovala, ale přibližně 20 milionů Kč, které jsme loni na podzim potřebovali na provoz, jsme už v neměli,“ řekl nedávno Novotný pro Info.cz. Podle něj v letošním prvním pololetí Mladá fronta vykázala tržby zhruba 81 milionů Kč, přičemž přišla o 37 % zaměstnanců. „Nyní jedeme personálně zcela nadoraz,“ prohlásil ředitel Mladé fronty koncem srpna.

Hospodaření Mladé fronty, v milionech Kč

  2017 2018 2019 2020*
tržby 222 258 276 294
hospodářský výsledek -86 -45 -23 -3

* rozpočet. Zdroj: zpráva od právního zástupce Mladé fronty v insolvenčním rejstříku

Návrhy na insolvenci opakovaně podávaly firmy obchodních partnerů zmíněné Strnadovy Czechoslovak Group. Otce a syna Strnadovy, kteří stojí za zmíněnou Czechoslovak Group, přitom Savov podezírá z útoku na své firmy, respektive firmy, o nichž tvrdí, že jsou jeho. Michal Strnad, který skupinu nedávno převzal od svého otce Jaroslava, k tomu odmítl říct víc než to, že se veřejně neví, které firmy vlastně Savov vlastní.

Strnadovy firmy podle Savova uplatnily u insolvenčního soudu falešné pohledávky, a umožnily tak podnik s pětasedmdesátiletou tradicí poslat do konkurzu. „Od počátku bylo jediným cílem této organizované skupiny přivést Mladou frontu do konkurzu a následně ji převzít za zlomek hodnoty,“ uvedl minulý týden Savov v prohlášení pro ČTK.