Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Vtip Reflexu o marihuaně není trestný čin, stíhání Doležala a Plesla zrušeno

Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

Stíhání redaktora týdeníku Reflex Jiřího X. Doležala a bývalého zástupce šéfredaktora časopisu Jaroslava Plesla kvůli údajnému šíření toxikomanie bude zrušeno. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, podle kterého dvojice nespáchala trestný čin. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová.

“Zastupitelství na základě provedeného výkonu dohledu dospělo k závěru, že v dané věci nebyl spáchán trestný čin. Proto vydalo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 7 závazný pokyn, aby bylo usnesení o zahájení trestního stíhání zrušeno ve vztahu k oběma obviněným a aby bylo poté rozhodnuto o odložení věci,” uvedla mluvčí. Podle ní bylo rozhodnutí posláno na obvodní státní zastupitelství v úterý.

Oba muže policie obvinila letos v srpnu kvůli článku, jehož součástí byla rozostřená fotografie “ve 4D”, k jejímuž zaostření mělo čtenářům pomoci vykouření marihuany. Součástí daného vydání týdeníku navíc byly cigaretové papírky pro výrobu marihuanové cigarety, přičemž nápis na titulní straně avizoval, že tyto předměty mají posloužit právě k její výrobě.

„Je to rozpustilý humor. Ono totiž to má pointu, fotografie ve formátu 4D ještě nebyla objevena, nic takového nefunguje. Takže obvinit někoho, že touto formou šíří toxikomanii, považuji za hodně přehnané,“ podotkl tento týden šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr ve vysílání Radiožurnálu.

Policisté si nicméně nechali vypracovat znalecký posudek u odborníků v oboru školství a kultury a v odvětví výtvarného umění, reklamy a marketingové komunikace. Oslovení experti posuzované jednání označili za šíření toxikomanie. Jména těchto odborníků policie nezveřejnila.

Doležal byl obviněn jako autor článku, Plesl pak jako odpovědná osoba, která v době schvalování daného vydání zastupovala nepřítomného šéfredaktora. Plesl v současné době působí jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden. V případě prokázání viny hrozilo oběma až pět let vězení či pokuta.

Týdeník Reflex v srpnu reagoval prohlášením, že Doležal byl obviněn za anekdotu. “K vznesení obvinění proti JXD stačil policii vtip z osmi slov, který se objevil na úvodní stránce k jeho článku 15 gramů trávy (vydání 12/2013), mapující již tradičně uplynulou konopnou sezonu,” uvedl tehdy.