Vydavatel Blesku nechal zakázat knihu o Kramném

Vydavatelé a nakladatelé opět soutěží v prodeji knih o mediálně nejfrekventovanějším tématu.

Obálka knihy Ondřeje Höppnera, kterou na přelomu června a července vydalo Nakladatelství Bondy

Obálka knihy Ondřeje Höppnera, kterou na přelomu června a července vydalo Nakladatelství Bondy

Nakladatelství Bondy nemůže na trhu prodávat knihu Vražda v Egyptě - Podivný případ Petra Kramného autora Ondřeje Höppnera. Předběžným opatřením z 8. července mu to zakázal Městský soud v Praze, konkrétně soudkyně Veronika Křesťanová, a to na návrh vydavatelství Czech News Center (bývalá česká pobočka Ringier Axel Springer), vydavatele mimo jiné deníků Aha! či Blesk. Höppner, který před časem pracoval jako vedoucí Nedělního Blesku a vedl také další bulvární periodika jako Spy, SuperSpy, Šíp či Aha v jeho začátcích, tvrdí, že jeho bývalý zaměstnavatel mu nechal knihu zakázat na základě fotografie, která nakonec v knize vůbec není.

Jde o profilový portrét, který 5. listopadu 2013 (ve vydaném soudním rozhodnutí je přitom uveden letopočet s překlepem, uvádí se tam rok 2023) při rozhovoru s Kramným pořídil fotograf Czech News Center Karel Kopáč. O tomto snímku se podle Höppnera uvažoval na titul zmíněné knihy, nakonec byla ale zvolena jiná, která byla zakoupena ze servisu ČTK a následně kolorována. Höppner připouští, že inkriminovaná Kopáčova fotografie se mohla objevit na raných verzích propagačního letáku pro distributory. Faktem ovšem je, že profilový portrét od Kopáče nakonec v knize - na obálce ani uvnitř - skutečně není.

Vydavatel Blesku odmítá komentovat, proč o žádal o „zákaz vydávání, distribuce, propagace, šíření a prodeje“ Höppnerovy knihy kvůli své fotografii, kterou publikace neobsahuje. „Vzhledem k připravované žalobě se k této kauze nebudeme vyjadřovat,“ sdělila Médiáři pracovnice PR oddělení Czech News Center Michaela Kaňoková.

Nakladatelství Bondy zase po poradě s právníky nesáhlo k okamžitému stažení Höppnerovy knihy z trhu. Distributorům ji předalo na přelomu června a července a výsledky prodeje, včetně toho, jak případně reagovali na soudní opatření, budou známy až po pár měsících, sdělil Médiáři telefonicky Svatopluk Šteflvydavatelské firmy BVD, která vystupuje jako nakladatelství Bondy [zde opravena původní informace o vlastnické struktuře nakladatelství, šlo o jinou firmu - pozn. red].

„Není vyloučeno, že se tak stalo se záměrem vyššího zisku z připravované konkurenční knihy,“ naznačuje Höppner v jednom ze svých aktuálních působišť, internetovém magazínu Protiproud bývalého Klausova souputníka Petra Hájka. Höppner míní, že knihu o Kramném vydavatel Blesku uvede v srpnu, a tvrdí, že dotisk jeho knihy „až do výše 50.000 výtisků“ je předběžným opatřením „každopádně vyloučen“.

Také v žádosti soudu o předběžné opatření se píše, že Czech News Center o ně žádá „z důvodu, že sám žalobce [Czech News Center - pozn. red.] uvažuje o vydání neperiodické publikace zabývající se okolnostmi případu pana Petra Kramného, tedy stejnou tématikou jako kniha žalovaných“. Zda se skutečně chystá vydat takovou knihu, Czech News Center odmítlo pro Médiář blíž komentovat.

Případ nyní vazebně stíhaného Kramného, jehož policie viní z vraždy své ženy a dcery na dovolené v Egyptě loni 30. července, plní titulní strany tuzemských bulvárních i nebulvárních novin a časopisů. Četností zpracování se v některých bulvárních titulech rovná příběhu letos tragicky zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové. Také po dubnovém skonu Bartošové soutěžili vydavatelé a nakladatelé o to, kdo dřív přinese na trh knihu s tímto tématem - kromě jiných s ní přišlo BondyBlesk.