Vydavatel Prague Postu chce vyhlásit úpadek

Sto věřitelů žádá přes 11 milionů Kč, vydavatel Monroe Luther má jen něco přes 1 milion.

The Prague Post přestal na papíře vycházet v roce 2013. Foto: Profimedia.cz

The Prague Post přestal na papíře vycházet v roce 2013. Foto: Profimedia.cz

Vydavatel anglicky psaného internetového magazínu a provozovatel webového portálu The Prague Post se dostal do ekonomických potíží. Kvůli klesajícím příjmům z předplatného a inzerce se obrátil na insolvenční soud s žádostí o prohlášení úpadku. Ukazují to informace zveřejněné v insolvenčním rejstříku.

V insolvenčním návrhu vydavatel uvedl, že se dostal do situace platební neschopnosti a předlužení. V současnosti totiž eviduje přes sto věřitelů, jejichž souhrnná výše pohledávek dosahuje 11,2 milionu Kč, zatímco jeho majetek činí asi 1,3 milionu.

Úspěšné období The Prague Post, který se věnuje rovněž vydávání tematicky zaměřených tištěných průvodců, zažíval ještě v letech 2006 až 2009. Následná ekonomická krize pro titul znamenala úbytek čtenářů a s tím související pokles předplatného a příjmů z reklamy v týdeníku. Mezi nepříznivé faktory podle firmy patřil také obrat dosavadních zadavatelů reklamy směrem k ruskojazyčným a asijským zákazníkům.

Kvůli nepříznivému vývoji Prague Post už předloni ukončil tištěný týdeník a pokračoval pouze s elektronickou verzí. S tím souviselo také propouštění zaměstnanců. Letos v prvním a druhém čtvrtletí elektronický týdeník zaznamenal meziroční pokles prodejů o zhruba 40 %. V roce 2013 celkové tržby za výrobky a služby činily 6,1 milionu Kč.

Anglicky psaný týdeník The Prague Post začal vycházet v roce 1991. Podle obchodního rejstříku je většinovým vlastníkem společnosti Američan Monroe Luther.