Vydavatelé v EU si berou na pomoc Microsoft

Evropští vydavatelé a Microsoft chtějí v Evropské unii prosadit australský mechanismus, který by zajistil, že technologické firmy jako Facebook nebo Google budou platit za zprávy.

  • ČTK
  • 22. 02. 2021 21:15

Softwarová společnost Microsoft se spojila s evropskými vydavateli ve snaze společně prosadit systém, který by zajistil, aby přední technologické firmy platily za zpravodajství. Vleklá bitva o platby se nyní vede v Austrálii, kde chce vláda přimět giganty jako GoogleFacebook, aby platili na zpravodajství. Evropští vydavatelé a Microsoft chtějí v Evropské unii prosadit australský arbitrážní mechanismus, který by zajistil, že technologické firmy budou spravedlivě odměňovat vydavatele zpravodajství za používání jejich obsahu, uvedla tuzemská Unie vydavatelů.

Microsoft se spojil se čtyřmi evropskými vydavatelskými asociacemi EMMA, ENPA, EPCNME. Současná pravidla autorského práva, která nutí Google a další internetové platformy podepsat licenční dohodu s hudebníky, autory a vydavateli zpráv, pokud chtějí použít jejich díla, podle vydavatelů a Microsoftu nestačí. Jednání s digitálními platformami podle nich nepřináší spravedlivé výsledky, nejsou-li podloženy dalšími regulačními opatřeními zamířenými na platformy s dominantní tržní silou.

„I když vydavatelé tisku mají odvozené právo, nemusí disponovat také ekonomickou silou k vyjednání spravedlivých a vyvážených dohod s těmito technologickými společnostmi. Hrozilo by tedy, že taková jednání nedopadnou úspěšně, nebo že digitální platformy raději zcela opustí trh,“ uvádí v prohlášení Unie vydavatelů.

Spolupráce přichází v době, kdy země EU pracují na přepracování pravidel autorského práva, která zpravodajským společnostem a vydavatelům umožní vyjednat platby od digitálních platforem za použití jejich obsahu na internetu. Vydavatelé s Microsoftem navrhují inspirovat se australskou legislativou, která má donutit technologické platformy sdílet příjmy se zpravodajskými společnostmi a zahrnuje arbitrážní systém pro řešení sporů ohledně spravedlivé ceny zprávy.

„Tato iniciativa je pouze dalším logickým krokem,“ řekl viceprezident Microsoftu Casper Klynge. Upozornil, že Microsoft už sdílí s vydavateli velkou část příjmů z Microsoft News.

Provozovatel sociální sítě Facebook minulý týden uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Učinil tak v reakci na chystaný zákon, který má technologické firmy přimět platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu. Na situaci okamžitě zareagovala Kanada, která chystá podobný zákon jako Austrálie a představit ho chce v nadcházejících měsících. Ottawa slíbila, že prosadí zákon, na základě kterého bude chtít po Facebooku platit za obsah, a neustoupí ani v případě, že se Facebook zachová jako v Austrálii.