Výnosy Novy ve třetím kvartálu vzrostly o 3 %

Čisté výnosy bermudské mediální firmy CME, majitele televize Nova, v Česku v letošním třetím čtvrtletí stouply o 3 % na 46,9 milionu dolarů (v přepočtu skoro 1,1 miliardy Kč). Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů šlo o zvýšení o 9 %, provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) stoupl o 14 %, respektive o 21 %, na 17,5 milionu dolarů (přes 400 milionů Kč).

CME kromě Česka působí také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Výnosy při konstantních směnných kurzech stouply ve všech zemích, při aktuálních směnných kurzech ale v Bulharsku a Rumunsku klesly. Vedle Česka zisk OIBDA vzrostl ve třetím čtvrtletí ve všech dalších zemích vyjma Bulharska, kde o 46 % klesl.

Jeden ze dvou generálních ředitelů Novy Christoph Mainusch uvedl, že začátek podzimní sezony byl úspěšný. Firma ve čtvrtletí zvýšila podíl diváků v hlavním čase ve všech zemích, kde působí, a zvýšila náskok před nejbližším konkurentem ve třech zemích. Zvýšila podíl na trhu s televizní reklamou ve čtyřech zemích, v čele s Českem.

Za prvních devět měsíců letoška výnosy CME v Česku vzrostly na 161,6 milionu (zhruba 3,7 miliardy Kč), tedy o 2, respektive o 9 %.

Celá CME ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk OIBDA o 16 % na 41,4 milionu dolarů (zhruba 960 milionů Kč). Čisté výnosy stouply o 1 % na 138,9 milionu dolarů (asi 3,2 miliardy Kč), bez zahrnutí kurzových výkyvů se zvýšily o 7 %. Příjmy z reklamy o 3 % klesly, při konstantních směnných kurzech naopak o 4 % vzrostly.

CME letos v březnu oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně případného prodeje celé firmy nebo její části. Celá CME má nyní tržní hodnotu kolem 1,2 miliardy dolarů (zhruba 28 miliard Kč). Většinových 64 % kmenových akcií vlastní americký telekomunikační gigatn AT&T, přičemž díky prioritním akciím kontroluje 75 % podniku.