Vypínání DVB-T se kvůli koronaviru odkládá

Přechod na DVB-T2 bude kvůli nákaze pozdržen minimálně o dva týdny, do konce března.

  • ČTK
  • 16. 03. 2020 17:00
Vysílač na Kleti. Foto: Profimedia.cz

Vysílač na Kleti je jedním z těch, kde se vypínání DVB-T pozdrží. Foto: Profimedia.cz

Do konce března se vinou šířící se nákazy koronavirem zastaví proces přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2. Nebudou se vypínat žádné televizní vysílače. Dohodly se na tom České Radiokomunikace s dalšími dotčenými institucemi a televizními stanicemi. 

Změna se týká všech termínů plánovaného vypínání stávajícího vysílání DVB-T a přelaďování přechodové sítě DVB-T2 na finální kmitočty, včetně těch z půlnoci z pondělí na úterý. Na vysílačích Cheb-Zelená hora a Jáchymov-Klínovec dnes o půlnoci provozovatel nevypne multiplex 2. Nebude ani přeladěná přechodová DVB-T2 síť 12 z kanálu 31 na kanál 38.

Stejně tak nebude 19. března vypnuto vysílání programů České televize na vysílačích České Budějovice-Kleť a Vimperk-Mařský vrch a na vysílačích na jižní Moravě, Brno-Kojál, Hády, Barvičova a Mikulov-Děvín, což mělo 31. března zahájit přechod na DVB-T2 na Moravě. Vypnuto nebude ani vysílání multiplexu 2 v pondělí 23. března v Ústí nad Labem z vysílače Buková hora ani v Chomutově na Jedláku.

„Chceme lidem, kteří mají mnoho starostí se současnou složitou situací, ušetřit aspoň nutnost přelaďování televizních přijímačů. Televizní vysílání je nyní primárním kanálem přenosu informací v reálném čase, pozemní vysílání má na rozdíl od všech ostatních platforem povinnost zajistit přenos vysílání co největšímu počtu lidí a nebudeme tuto situaci komplikovat nutností přeladění. Lidé musí myslet především na ochranu svého zdraví,“ uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan. O nových termínech Radiokomunikace jednají s Českým telekomunikačním úřadem a s ministerstvem průmyslu a obchodu.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku téměř 60 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem víc než 99 % domácností v Česku a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejmíň do roku 2030.