V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Vyplatí se českým e-shopům jít za hranice? S pneu, čočkami či erotikou by to šlo

Kontaktní čočky, erotické pomůcky nebo pneumatiky jsou kategorie, se kterými se bude českým e-shopům nejsnáze prorážet v zahraničí. „Kontaktní čočky mají velmi podobnou nabídku v zemích střední a východní Evropy, zároveň se na těchto trzích prodávají za vyšší cenu než u nás. A navíc, ve většině zemí je i nižší počet e-shopů, které tento sortiment prodávají,“ říká Tomáš Braverman, ředitel internetového srovnávače cen Heureka.cz. Rozsáhlá studie Heureky mapuje 14 hlavních kategorií, podobnost nabídky, průměrné ceny, nejprodávanější produkty a konkurenci v porovnání se šesti zeměmi střední a východní Evropy, konkrétně se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Rumunskem, Rakouskem a Německem.  

Nejpodobnější sortiment a ceny je na Slovensku

Slovensko je z pohledu nabídky podobných produktů k Česku nejblíž. Kromě volně prodejných léků, které mají pro distribuci na rozdílných trzích odlišná pravidla, nabízí slovenské e-shopy téměř stejné produkty jako čeští online prodejci. „Za vyšší cenu než v Čechách se na Slovensku prodávají například vibrátory, kontaktní čočky nebo plínky. Většina produktů v ostatních kategoriích se prodává za velmi podobné ceny jako u nás. Výjimkou jsou parfémy – jejich cena je na Slovensku nižší než v Čechách,“ přibližuje Tomáš Braverman.

V Maďarsku dražší krmivo nebo čočky

Také v Maďarsku se dají ve většině případů sehnat stejné produkty jako v Česku, především pak v kategoriích pneumatiky, kontaktní čočky, mobilní telefony, ale také lednice nebo erotické pomůcky. „Při pohledu na statistiky vidíme, že nabídka maďarských e-shopů je po Slovensku nejpodobnější jako nabídka těch českých,“ říká Tomáš Braverman. Až o dvě třetiny dráž se v Maďarsku prodávají erotické pomůcky. „Také krmivo pro psy anebo kontaktní čočky prodávají tamní e-shopy za vyšší ceny než e-shopy u nás,“ doplňuje šéf Heureky. E-shopy, které by zvažovaly vstup na maďarský trh, zde najdou ve většině kategorií nejmenší počet konkurentů. 

Pro levné pleny do Polska

Odlišností polského online trhu je výrazněji nižší cena plen, které tam e-shopy nabízí, a to až o pětinu. Naopak, o polovinu vyšší ceny produktů mají v Polsku e-shopy s erotickými pomůckami. „Nejčastěji mají polské e-shopy v nabídce stejné televize jako v Česku, mobilní telefony nebo kontaktní čočky.  Nabízí je však za velmi podobnou cenu, za jakou je e-shopy prodávají i u nás,“ doplňuje Braverman.

Kontaktní čočky v Rumunsku o dvě třetiny dražší

Podobně jako v Polsku nabízí i Rumunské e-shopy zhruba polovinu produktů, na které narazíte i v Česku. „Nejpodobnější sortiment nabízí e-shopy s pneumatikami, mobily, televizemi nebo parfémy. Naopak naprosto odlišné zboží kupují Rumuni v sortimentu notebooků, plen nebo praček,“ vysvětluje Tomáš Braverman. A jaká je cenová nabídka e-shopů? „Největší rozdíl v ceně je u kontaktních čoček, které rumunské e-shopy prodávají o dvě třetiny dráž než Čeští kolegové. Dražší jsou také erotické pomůcky nebo krmivo pro psy,“ říká Braverman a dodává: „Pro české e-shopy je na rumunském trhu v námi vybraných kategoriích ta nejmenší konkurence.“

V Německu se nevyplatí prodávat sekačky

E-shopy v Německu nabízí oproti českým e-shopům velmi odlišné zboží. „Největší rozdíl je v nabídce e-shopů s notebooky nebo s pračkami,“ říká Tomáš Braverman.  Nejoblíbenější pračka v Česku je model Whirpool za 6 000,- korun, v Německu je to Siemens za 17 000,- korun. Na druhou stranu nejpodobnější produkty nabízí e-shopy s erotickými pomůckami, kontaktními čočkami, pneumatikami nebo mobily. „Jediné produkty s nižší cenou oproti českému trhu jsou sekačky,“ doplňuje Braverman. 

V Rakousku dražší elektronika

Podobně jako v Německu, se i v Rakousku sortiment tamních e-shopů liší od těch českých. Odlišné produkty nabízí v Rakousku e-shopy s plenami, notebooky nebo pračkami. „Jiný trend v oblíbených produktech vidíme i u erotických pomůcek, například na nejprodávanější české vibrátory Womanizer v Rakousku a ani v Německu nenarazíte vůbec,“ doplňuje Tomáš Braverman. Nejvíce stejných produktů jako v Česku nabízí v Rakousku e-shopy s kontaktními čočkami, mobily, anebo pneumatikami.

Přehled jednotlivých kategorií

Vibrátory: erotika je v Česku nejlevnější

Zajímavým sortimentem napříč trhy jsou možná překvapivě erotické pomůcky, konkrétně vibrátory. „Ve všech zemích, které jsme sledovali, je nabídka produktů shodná nebo velmi podobná. A ve všech zemích jsou vibrátory dražší, minimálně o čtvrtinu než v Čechách,“ doplňuje Tomáš Braverman. V Rumunsku jsou nabízeny za nejvyšší ceny – od nejnižšího počtu konkurentů. V Německu jsou top produkty dvojnásobně drahé než v Čechách. 

V zahraničí nabízejte v pneumatikách mnohem víc značek

Většinu pneumatik můžou české e-shopy nabízet i v zahraničí. „Vidíme však rozlišené preference především z pohledu oblíbených značek. Zatímco v Čechách jsou jednoznačně nejoblíbenější značky Continental a česká Barum, v Německu nebo Rakousku to tak není. E-shopy tak musí rozšířit sortiment i na další značky, na které jsou Němci i Rakušané běžně zvyklí,“ říká Tomáš Braverman. Nejmenší konkurenci najdou čeští prodejci pneumatik třeba v Rakousku, v Polsku nebo v Polsku.

Kontaktní čočky podobné napříč trhy

Kontaktní čočky jsou sortiment, ve kterém konkuruje velmi málo e-shopů, a nabídka produktů je v zahraničí velmi podobná té české, kontaktní čočky nabízené u nás jsou dostupné ve všech zemích. „V Rumunsku je velmi malý počet prodejců s čočkami, a jejich průměrná cena je o dvě třetiny vyšší než v Česku,“ říká Tomáš Braverman. Naopak, nezajímavé ceny a vysoká konkurence v segmentu čoček jsou v Polsku nebo Německu.

Psi se krmí stejnými produkty hlavně na Slovensku, Maďarsku a Rumunsku

V péči o psí mazlíčky jsou na tom podobně na Slovensku, Maďarsku a Rumunsku, kde lze nabídnout téměř všechna psí krmiva. „Mezi Čechy je jednou z nejpopulárnějších domácí značka krmiv Brit, v Rakousku a Německu na nic však téměř nenarazíte. A pokud ano, bude o desítky procent dražší,“ říká Braverman. Rozdílné zvyklosti lze vidět i co se týče velikosti balení – v Německu a Rakousku jsou zákazníci zvyklí kupovat menší balení, ale častěji.

V Česku je největší počet e-shopů s mobilními telefony

Nejen v Čechách patří k jedné z nejpopulárnějších kategorií prodávaných na internetu mobilní telefony. To se odráží také na konkurenčním prostředí, které je u této kategorie největší napříč všemi zeměmi. „Česko však v počtu prodejců jednoznačně vede,“ říká Tomáš Braverman. Následuje Německo a Maďarsko. Naopak nejméně konkurentů má Rumunsko, Rakousko a Polsko. Průměrné ceny mobilních telefonů jsou s výjimkou Polska ve všech zemích o jednotky procent vyšší. „Pokud bychom srovnali průměrné ceny top mobilů Česka a Rakouska, nakupují Rakušané dvojnásobně drahé telefony,“ doplňuje Tomáš Braverman.  

V sezóně sekačky válcují telefony, prodejců sekaček bylo víc

Pro kategorii zahradních sekaček z analýzy vyplývá, že se kromě Slovenska stejné modely prodávají také v Maďarsku. Naopak u Německých a rakouských zákazníků jsou vidět diametrálně odlišné preference, produkty v dostupné v Čechách se zde téměř nevyskytují. „Běžné ceny sekaček se ve všech zemích pohybují na podobné úrovni. Pokud se však podíváme na pár top produktů vidíme, že Němci jsou zvyklí na vyšší standard nejraději kupují mnohonásobně draží modely robotických sekaček, jejichž cena se pohybuje mezi 20.000 a 60.000 Kč,“ doplňuje Tomáš Braverman.

Co země, to jiná vůně

Při pohledu na segment parfémů vidíme jednu zajímavost – co země, to jiná vůně. „Vidíme zde velkou odlišnost v produktech nabízených na trhu, každá země má oblíbené naprosto odlišné vůně,“ říká Tomáš Braverman. Nejvíce na vůních šetří Slováci, s námi a Němci v závěsu. „Naopak nejdražší parfémy nakupují například Rumuni, navíc právě zde je nejmenší konkurence v segmentu,“ doplňuje Braverman.  Obecně jsou však až na Slovensko ceny parfémů prodávaných online ve všech zemích vyšší, i když někde jen nepatrně.

Pleny nenabízet v Polsku, cena je nižší o pětinu

Nejnižší ceny plínek nabízejí e-shopy v Polsku, v průměru jsou až o dvacet procent levnější než produkty nabízené u nás. „Nabídka polských e-shopů s těmi našimi je v tomto segmentu velmi podobná,“ říká Tomáš Braverman, a pokračuje: „Pleny z českých e-shopů se ještě hodně nabízejí v Maďarsku nebo na Slovensku, naopak ani jeden z našich produktů nenajdete v Rakousku nebo v Německu.“ Právě v Německu a Rakousku válcuje trh s plenami značka Pampers, u nás jsou kromě této značky oblíbené ještě produkty v zahraničí téměř neznámé značky Dada.

Léková regulace pro každou zemi jiná

Na všech trzích střední a východní Evropy jsou na internetu k dostání naprosto odlišné léky. Důvodem je rozličná regulace na jednotlivých trzích. „Například v Rumunsku jsou na internetu nabízeny pouze extrakty, kapky, masážní oleje, masti, a bylinné čaje. Volně prodejné léky vůbec,“ říká Tomáš Braverman, ale dodává k tomu: „Naopak v Rakousku a Německu prodáte léky jako Voltaren, Espumisan nebo Fenistil. Jejich cena je navíc o polovinu vyšší než u nás.“ V této kategorii mají jednu zvláštnost spořiví Češi, kteří dávají přednost krmivu pro koně oproti lidskému léku na klouby, ve velké míře kupují kloubní preparát pro koně Alavis.

Nejkvalitnější obraz si dopřávají Němci

Nabídka v česku oblíbených televizí je dostupná také v zahraničí, po Slovensku nejvíce v Polsku nebo Maďarsku. „Naše oblíbené televize ale najdete také v Německu a Rakousku, kde se navíc prodávají za vyšší ceny než u nás. Navíc je v těchto zemích s našimi produkty ani ne poloviční konkurence,“ říká Tomáš Braverman. Obecně však Rakušané a Němci mají odlišný vkus co se týče nejoblíbenějších televizorů. „Právě v Německu a Rakousku si zákazníci častěji kupují dražší modely televizí za téměř trojnásobné ceny. Na prvních příčkách se zde objevují televizory od 35 tisíc Kč a výše, na rozdíl od českých zhruba 12.000 Kč,“ doplňuje Tomáš Braverman z Heureky. V Česku jsou velmi oblíbené televizory značky Sencor, například Německu a Rakousku je však nenajdete.

Pračky z českých e-shopů v zahraničí moc nejsou

Z analýzy také vyplynulo, že naprosto odlišené preference mají zákazníci jednotlivých zemí při nákupu praček. „Naše nabídka se s tou v zahraničí příliš neshoduje, a velký rozdíl je také při pohledu na ceny. Ceny praček jsou o polovinu vyšší v Rakousku a o třetinu a Německu. Především v Německu je však také velká konkurence,“ říká Tomáš Braverman. Naopak, nižší ceny praček jsou na Slovensku a v Rumunsku.

Lednice jsou oblíbené u nás i v zahraničí

Oproti tomu ledničky nabízené v Čechách jsou oblíbené také v zahraničí. „Naše top produkty jsou k sehnání v zahraničí častěji než pračky, téměř všechny najdete na Slovensku a v Maďarsku, přes polovinu také v Polsku a Rumunsku.“ Stejně jako u praček, i v této kategorii se v Rakousku a Německu prodávají vyšší a dražší modely chladniček, navíc ceny jsou obecně vyšší i u totožných produktů.

V Česku jednoznačně nejlevnější notebooky

„Analýza nám také ukázala, že nejlevnější notebooky nabízí čeští prodejci. Podobné ceny ještě najdete i na Slovensku, kde však působí jen polovina prodejců. V ostatních zemích jsou ceny produktů dostupných na našem trhu většinou dražší v průměru o deset procent,“ říká k trhu s notebooky Tomáš Braverman. Doplňuje k tomu, že top produkty v Rakousku a Německu jsou dražší ještě více, až dvojnásobně.

„Co Rakušan, to muzikant“

Za hudbu, konkrétně za akustické kytary, nejvíce utrácejí Rakušané a Němci, poté Rumuni, nejméně pak Maďaři, Slováci a Češi. „Maďarské e-shopy nabízí akustické kytary zhruba o deset procent dráž než čeští prodejci, zároveň jich v tomto segmentu působí jen pár, konkurence je oproti českému trhu čtvrtinová,“ říká Tomáš Braverman.

Retailek je mediálním partnerem ocenění Shop roku. Text vychází jako podpora soutěže