„Výroba a distribuce denního tisku není omezena“

Deníky Aha!, Blesk, E15, Hospodářské noviny, Metro, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo i Sport navzdory koronaviru vycházejí beze změn, jen vesměs vznikají na dálku.

Páteční Hospodářské noviny skládali novináři výhradně z domova. Do newsroomu Economie v pražském Karlíně mají stále přístup, vedení redakce ale zkoušelo krizový scénář. „Ověřili jsme, že jsme schopní noviny vydávat tímto způsobem,“ okomentoval pokus mluvčí Economie Jakub Kašpar. Část novinářů z vydavatelství Zdeňka Bakaly podle mluvčího nyní pracuje z domova, část je v redakci. Podobně fungují i další velká vydavatelství a ujišťují, že navzdory koronaviru vydávání tisku zatím není ohroženo.

„Plynulou distribuci bez větších problémů“ na všechna otevřená prodejní místa po celém Česku hlásí i tuzemsky největší distributor, První novinová společnost, který denně doručuje na 1,5 milionu výtisků novin a časopisů na víc než 15.000 míst. „Výpadky mezi doručovateli vzniklé v souvislosti s karanténními opatřeními vlády se daří podle potřeb nahradit,“ uvádí firma.

Hlavními akcionáři PNS jsou Mafra, Vltava Labe Media a Czech News Center. Poslední jmenované vydavatelství patřící skupině skupině kolem Daniela Křetínského, které vydává deníky Blesk, Aha!, E15 a Sport, přijalo většinu opatření souvisejících s koronavirem už minulý týden. „Rozdělili jsme redakce a oddělení do týmů, aby se mohly vykrýt v případě, že by v jednom z týmů vypukla nákaza,“ popisuje pro Médiář generální ředitelka Czech News Center Libuše Šmuclerová. Téměř 800 zaměstnanců vydavatelství podle ní navíc dostalo možnost pracovat z domova, do newsroomu v pražských Holešovicích nemusí. „Výroba a distribuce printu není v této chvíli omezena. Produkce online jede, co může, aby byla čtenářům v těchto nepřehledných dnech maximálním servisem,“ říká Šmuclerová.

Naplno běží i síť regionálních novin Deník vydavatele Vltava Labe Media skupiny Penta, se sídlem v Jinonicích na Praze 5. „Máme stejný počet vydání, stejný počet stran. Velmi pravděpodobně zítra nedoručíme noviny pouze do izolovaných oblastí, jako je Uničov,“ říká ředitel redakcí Deníku Roman Gallo. Většina z 300 regionálních redaktorů podle něho pracuje z domova, do terénu vyráží co nejmíň. Stejně tak do redakce. Veškeré plánování proto probíhá elektronicky. „Zásadně jsme posílili webové zpravodajství, v tisku jsme omezili pouze sport, který nahradily zprávy o epidemii,“ dodal Gallo.

Zástupci vydavatelství Práva, společnosti Borgis, aktuální situaci nekomentovali. Zástupce Mafry, vydavatele deníků Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro, se Médiáři nepodařilo zkontaktovat. Ani jeden mediální dům ale nevydal zprávu, jež by svědčila o změně oproti normální situaci.