Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Výroční zprávy ČT a rozhlasu prošly ke schválení

Generální ředitel ČT Petr Dvořák a předseda Rady ČT Jaroslav Dědič na dnešní schůzi volebního výboru

Generální ředitel ČT Petr Dvořák a předseda Rady ČT Jaroslav Dědič na dnešní schůzi volebního výboru

Poslanci volebního výboru dnes před polednem po vzrušené diskusi doporučili plénu sněmovny, aby schválilo výroční zprávu o činnosti České televize za rok 2013. Všichni přítomní byli pro, jen poslanec TOP 09 Daniel Korte se zdržel hlasování. Odpoledne pak také schválili výroční zprávu Českého rozhlasu.

Korte v předcházející diskusi přitom kritizoval Českou televizi v řadě bodů. „Zpravodajství České televize vypadá tak, že je spotřebitelským magazínem,“ řekl mimo jiné. Napadl také najímání PR agentur, které se starají o upevnění pozice generálního ředitele Petra Dvořáka, či údajné podnikatelské aktivity ředitele vývoje pořadů a programových formátů ČT Jana Maxy v oboru televizní tvorby.

Konkrétní firmy Korte nejmenoval, ohledně PR agentur se v následné diskusi mluvilo o Janě Marcové z PAN Solutions - předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO) přitom řekl, že za ním byla ohledně Dvořákovy pozice a že mu potvrdila, že jí Dvořák platí.

Komárek přitom při svých vystoupeních osciloval mezi kritikou a chválou - na jednu stranu opakovaně mluvil o tom, že zpravodajství ČT „najímalo Vietnamce, aby markýrovali oslavy čínského Nového roku v zájmu soukromé firmy“ (šlo o PPF, respektive jeden z případů z loňské stížnosti 24 redaktorů ČT na vedení zpravodajství), na druhou stranu ČT chválil za „fantastické pořady“ nebo za to, že udržuje „v chodu“ zpravodajskou ČT24.

Poslanec Komárek také v jednu chvíli označil výroční zprávu o činnosti veřejnoprávního média, kterou podle zákona přišlo předložit vedení Rady České televize, za „dvě stě stran tlachů“. Řekl rovněž, že je nabubřelejší než reporty z minulých let a že mu grafikou připomíná normalizační seriály a filmy, co „jdou v neděli“. Přítomný generální ředitel ČT Petr Dvořák opáčil, že zpráva má právě takovou grafiku proto, že ČT loni slavila 60 let své existence, jak napovídá logo v levém horním rohu titulní strany, a právě proto i podobu výroční zprávy ladila do retra.

Poslanci ČSSD Janu Birkemu postupné docházela trpělivost s tím, jak neznale předseda výboru Komárek schůzi volebního výboru řídil. „Jsem zvyklý skutečně na všechno. Mám IQ vyšší než lednička, takže skutečně vím, kde se nacházím. Už to slovo nechci,“ odsekl Birke Komárkovi poté, co mu tento říkal, v jaké části rozpravy se poslanci zrovna nacházejí.

Výroční zprávy se sloučí

Na návrh poslance Tomáše Podivínského (KDU-ČSL) výbor také odhlasoval žádost ministerstvu kultury na změnu mediálního zákona ohledně schvalování výročních zpráv veřejnoprávních médií. Nyní poslanci schvalují každoročně v případě jak České televize, tak Českého rozhlasu dvě výroční zprávy - o činnosti a o hospodaření. Do budoucna by se měly spojit. Poslanci věří, že tak bude možné lépe posoudit činnost veřejnoprávních médií z hlediska „obsahu i formy“, respektive „nákladů i kvality“.

Ministerstvo kultury ústy své první náměstkyně a donedávna předsedkyně rady pro vysílání Kateřiny Kalistové na úterní schůzi volebního výboru avizovalo, že tuzemskou mediální legislativu podrobí v pracovní skupině - mimo jiné s manažery ČT a Českého rozhlasu - zevrubné revizi. Nové zákony by pak měly přijít v prvních měsících přístího roku 2015.