Vysílač v Liblicích ožívá, na středních vlnách bude šířit Country Radio

Ze středočeského stanoviště, nejvyšší stavby v Česku, znovu běží rozhlasové vysílání na AM.

Vysílací stanoviště v Liblicích bylo zbudováno v polovině 70. let minulého století

Vysílací stanoviště ve středočeských Liblicích bylo zbudováno v polovině 70. let minulého století

Výrazná dominanta ve Středočeském kraji se po roce a tři čtvrtě dočkala nového využití. Vysílač v Liblicích u Českého Brodu, odkud koncem roku 2021 skončilo původní vysílání Českého rozhlasu na středních vlnách, oficiálně ode dneška šíří na střední vlně program Country Radia, a to z dvojice anténních stožárů o výšce 355 metrů, což z vysílače činí nejvyšší stavbu v Česku. Vlastní a provozují ho České Radiokomunikace.

Country Radio na středních vlnách lze ladit na středovlnné frekvenci 639 kHz. Nahrazuje dosavadní vysílání na frekvenci 1062 kHz ze Zbraslavi, odkud Radiokomunikace šíření ukončily kvůli výstavbě nového datového centra. Stanice rovněž vysílá z Českých Budějovic na 954 kHz, poté, co na tamějším vysílači skončily testy DRM, digitálního vysílání na střední vlně.

Vysílač v Liblicích byl postaven v letech 1975 až 1976 na místě předchozího dožitého vysílače Blaw-Knox. Oba stožáry jsou vybaveny šplhajícími výtahy na spalovací pohon, které jezdí až do výšky 350 metrů, čímž jsou nejvýš sahajícími výtahy v Česku. Výkon vysílače je 20 kW, dostatečný na pokrytí téměř celé republiky. „Díky tomu, že zde nyní začalo Country Radio vysílat, se legendární stožáry nebudou muset bourat,“ uvedla společnost Radio United, která stanici provozuje a jež spadá pod skupinu Prima.

Country Radio programem zaměřeným na country a folk, jež doplňuje pop 60. let, spirituál, trampská hudba či bluegrass, oslovuje zejména posluchače starší 40 let. Vysílá od srpna 1991, kdy vzniklo jako první stanice formátu country v Evropě. Asi 70 % vysílacího času věnuje domácím interpretům.

Analogově na středních vlnách v Česku vysílají ještě Český ImpulsRádio Dechovka, a to z vysílače Líbeznice-Bořanovice, první stanice na frekvenci 981 kHz, druhá na 1260 kHz. Dechovka je šířena také z Hradce Králové, a to na frekvenci 792 kHz. Obě rádia vysílají vedle toho také digitálně.

Sdílejte