Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Připomeňte si na Twitteru či Instagramu.

Vysílací rada nemá vrácení naší licence konzultovat s ČTÚ ani s RTA, stěžovala si Prima před novináři

Postup rady pro vysílání ve sporu televize Prima a regionálních studií RTA je podle šéfa Primy „diskriminační a možná i protizákonné“.

Vrácení licence Prima televize bylo podle generálního ředitele stanice Marka Singera standardním postupem, který měla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jen formálně potvrdit, a ne dál konzultovat s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a s Regionální televizní agenturou (RTA), která tím přišla o možnost vstupovat do vysílání Primy na společných kmitočtech s ní.

Singer to dnes řekl novinářům na tiskovém brífinku v pražském hotelu Hilton. Ten Prima uspořádala právě k situaci, která nastala po výměně její dosavadní licence, čímž se Prima zbavila povinnosti sdílet kmitočty s regionálními studii včetně těch ze skupiny RTA.

„Udělala to [rada] i v posledních všech případech, ať už to byla Top TV, Z1 nebo TV Vřídlo, takže to nebyl žádný nestandardní postup,“ argumentoval šéf Primy, „naopak nestandardním postupem se stalo to, co si rada schválila 3. ledna, a to že ve věci zániku licence Prima televize kontaktovala ČTÚ s žádostí o stanovisko, nespecifikované stanovisko. Což samo o sobě je zvláštním krokem, protože ČTÚ k vydávání [stanoviska] k licenčním řízením nemá žádné pravomoce, má jiný účel. Není zřejmé, čeho se má týkat. A nadto požádala o vyjádření regiony RTA, i když neprobíhá žádné správní řízení, i to je nestandardní věc.“

„Nerozumíme, proč rada zvolila nestandardní postup, když pro to není v zákoně žádný důvod, a ona na to ani nemá rozhodovací pravomoc,“ pokračoval šéf Primy. „Platnost zanikla 1. ledna, vrátili jsme ji, měli jsme dostat osvědčení,“ shrnul. Z rady pro vysílání prý Primě „odpověděli neodpověděli“, byla to podle Singera „krásná pohádka o chytré horákyni“.

„Dle našeho názoru se jedná o diskriminační a možná i protizákonné jednání rady jako správního úřadu. Podle zákona by neměla konzultovat s ČTÚ nebo s regiony RTA a pouze jasně potvrdit, že licence byla ukončena,“ prohlásil Marek Singer. „Je to kauza někoho jiného, my problém nemáme. Pokud se všichni zúčastnění budou chovat podle zákonů této země, pak je problém vyřešen,“ podotkl závěrem úvodního slova.

Prima dnes potvrdila, že podala na RTA trestní oznámení i civilní žalobu, jak avizovala na skloňku loňska. „Za naši stranu žádné další spory nechystáme,“ odpověděl ředitel Primy na dotaz týkající se případné arbitráže.

„V analogovém světě sdílení licencí byla nutnost, jinak to nešlo. To už tak není. Dneska jsou tři možnosti, co může RTA udělat. Jít na Prima Love, být na své vlastní televizní stanici, v “Sedmičce” (dosud nerealizovaný projekt TV7 – pozn. red.), nebo může fungovat samostatně, jako se třeba rozhodl ZAK (západočeská regionální televize obsadila samostatnou pozici v jiné síti – pozn. red.). To všechno jsou možnosti, které má. Není závislá na nás,“ řekl dále.

Teoretickou možností pro regiony by podle něj bylo raději přejít pod křídla veřejnoprávní České televize. „Anebo má stát veřejný zájem, pak dobře, pak by ale asi musela být diskuse spíš s veřejnoprávním médiem, případně by tam měl být obchodní model, za jakou cenu chce stát podporovat veřejnoprávní službu, co se týká regionálního vysílání.“

„Osvědčení [o zániku licence, vrácením] rada obvykle vydává každému. Je to jenom proto, aby subjekt žil v právní jistotě. Všichni chceme žít v právní jistotě o nějakých skutečnostech, my to prostě budeme mít uložené někde ve fajlu a budeme vědět, že to je vyřešená věc a nemusíme se tím dále zabývat. Protože to rada stále řeší jako otevřenou věc, samozřejmě to vyvolává pochybnosti a pocit právní nejistoty. A to je ta nepříjemnost, kterou my teď musíme řešit,“ uvedla za Primu advokátka Ludmila Kutějová.

„To, že by licence nedejbože měla nějak trvat, není možné,“ dodala.

Podle ředitele Singera komplikuje neukončený spor o vrácení licence třeba jednání s americkými studii, která Primě dodávají program.