Vysílání televize veřejné služby by mělo být v průběhu příštího roku dostupné na řadě moderních platforem - mobilních telefonech, tabletech, televizorech s připojením k internetu. Na tiskové konferenci na Kavčích horách to dnes prohlásil Milan Fridrich, výkonný ředitel letos zřízené sekce Nová média, která naplno rozvine svou činnost právě s příštím rokem.
Jak řekl, Česká televize tak musí reagovat na probíhající konvergenci televize s internetem a na nástup sociálních sítí. Tak může oslovit mladé diváky, když dosud nejsledovanější „staré“, analogové kanály ČT1 a CT2 vysílají převážně pro diváky nad 55 let.
Hned 1. ledna ČT slibuje widget v systému HbbTV pro moderní televizory Samsung. Aplikace spolu s připojením na internet umožní listovat online archivem pořadů ČT iVysílání. Fridrich na dotaz Médiáře také přiblížil, že ČT průběžně diskutuje s výrobci televizorů, který systém propojení stanoví jako standard. Televize jedná i s dalšími výrobci, Fridrich mluvil třeba o Philips, který propaguje vlastní platformu Net TV.
ČT dál plánuje mobilní aplikace zahrnující živé vysílání ČT24, ČT4 a archiv iVysílání nejen pro iPhone (na něj už je dostupná aplikace pro iPhone, s živým vysílám videa a zvuku ČT24), ale i pro Android a Symbian 3. A také pro iPad a další tablety.
Inovací projde rovněž internetová stránka ČT. Televize veřejné služby si proto zvolila motto „více videa, méně slov“. Inovovaná homepage se představí 1. ledna, v dalších měsících mají následovat i nové prezentační stránky ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4.
„Spustíme dětský web, který už tu ‚visí‘ rok, rok a půl,“ připomněl rovněž Fridrich nedotažený projekt bývalé programové ředitelky Kateřiny Fričové, který měl startovat už začátkem letošního roku, právě ten byl v televizi vyhlášen Rokem dítěte. „Nejlépe 1. 6., kdy je Den dětí,“ posunul Fridrich nový start.
Tiskovou konferenci jsme sledovali živě: