„Vyučující přednáší ve VR.“ Human Anatomy usnadňuje výuku medicíny

Virtuální realita nachází své využití i jako studijní pomůcka. Jedním z příkladů je československý startup Virtual Medicine Tomáše Brngála a Miloše Svrčka, kteří svou aplikaci Human Anatomy VR představili na akci Czech VR Fest. Aplikace dokáže ve virtuální realitě zobrazit různé části lidského těla, a je tak určená zejména pro studenty medicíny, kteří díky ní mohou porozumět jeho stavbě a funkcím.

Zatímco Brngál vystudoval lékařskou fakultu, Svrček studoval technologii, a právě to je přivedlo k Human Anatomy VR. „Když jsem se učil anatomii, snažil jsem se to lépe pochopit, a proto jsem si kreslil na své tělo různé struktury. Představoval jsem si, že bych měl zařízení, přes které bych si zobrazil třeba svou ruku, a viděl v ní všechny, nervy, cévy, svaly, a podobně. Později jsem se spojil s kamarádem Michalem Svrčkem a tak vznikl startup Virtual Medicine,“ uvedl Brngál. Kromě detailního 3D zobrazení všech soustav lidského těla jsou v aplikaci k dispozici i podrobné popisky jednotlivých částí či kvízy k ověření získaných znalostí. Jednotlivé soustavy jsou pak rozděleny do samostatných vrstev, které si uživatelé mohou libovolně přepínat.

Aplikace je určena především pro lékařské fakulty, proto ji autoři nabízejí v rámci balíčku, který obsahuje veškerý potřebný hardware i software. Licenci je však možné získat i pro domácí zařízení. „Unikát je také režim multiplayer, kdy vyučující může přednášet přímo ve virtuální realitě,“ doplnil Brngál.

Virtual Medicine má dnes přibližně 30 zaměstnanců. Nově se Brngál a Svrček spojili s českou společností Cleverlance, se kterou vytvořili ateliér Virtual Everything. V něm se zaměří na zvirtualizování dalších oblastí, v automobilovém průmyslu nebo bankovnictví. Aplikace Human Anatomy VR je k dispozici zatím pouze na Android, připravuje se i verze pro iOS, a to pouze pro iPhone X.