„Vyučující přednáší ve VR.“ Human Anatomy usnadňuje výuku medicíny

Virtuální realita nachází své využití i jako studijní pomůcka. Jedním z příkladů je československý startup Virtual Medicine Tomáše BrngálaMiloše Svrčka, kteří svou aplikaci Human Anatomy VR představili na akci Czech VR Fest. Aplikace dokáže ve virtuální realitě zobrazit různé části lidského těla, a je tak určená zejména pro studenty medicíny, kteří díky ní mohou porozumět jeho stavbě a funkcím.

Zatímco Brngál vystudoval lékařskou fakultu, Svrček studoval technologii, a právě to je přivedlo k Human Anatomy VR. „Když jsem se učil anatomii, snažil jsem se to lépe pochopit, a proto jsem si kreslil na své tělo různé struktury. Představoval jsem si, že bych měl zařízení, přes které bych si zobrazil třeba svou ruku, a viděl v ní všechny, nervy, cévy, svaly, a podobně. Později jsem se spojil s kamarádem Michalem Svrčkem a tak vznikl startup Virtual Medicine,“ uvedl Brngál. Kromě detailního 3D zobrazení všech soustav lidského těla jsou v aplikaci k dispozici i podrobné popisky jednotlivých částí či kvízy k ověření získaných znalostí. Jednotlivé soustavy jsou pak rozděleny do samostatných vrstev, které si uživatelé mohou libovolně přepínat.

Aplikace je určena především pro lékařské fakulty, proto ji autoři nabízejí v rámci balíčku, který obsahuje veškerý potřebný hardware i software. Licenci je však možné získat i pro domácí zařízení. „Unikát je také režim multiplayer, kdy vyučující může přednášet přímo ve virtuální realitě,“ doplnil Brngál.

Virtual Medicine má dnes přibližně 30 zaměstnanců. Nově se Brngál a Svrček spojili s českou společností Cleverlance, se kterou vytvořili ateliér Virtual Everything. V něm se zaměří na zvirtualizování dalších oblastí, v automobilovém průmyslu nebo bankovnictví. Aplikace Human Anatomy VR je k dispozici zatím pouze na Android, připravuje se i verze pro iOS, a to pouze pro iPhone X.