Vyvěšení transparentu v pořadu Máte slovo bylo hrubou chybou, zhodnotila ČT

Transparenty do Máte slovo nepatří, odpovídá radnímu ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Transparent v pořadu Máte slovo ze 14. října 2021

Transparent v pořadu Máte slovo ze 14. října 2021. Repro: ČT

Česká televize se dopustila „hrubé chyby“, když nechala v diskusním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové viset transparent inciativy Vraťme děti do škol. Soudí tak ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, který odpovídal na dotaz radního Luboše Xavera Veselého. Toho zajímalo, jestli plakát s nápisem Právo na vzdělání bez podmínek a webovou adresou zmíněné iniciativy reprezentoval názor televize.

Na epizodu A zase covid odvysílanou 14. října na ČT1 se Veselý ptal na minulé, listopadové schůzi kontrolního orgánu ČT. „Jednalo se o placenou propagaci, nebo to máme chápat jako názor České televize, nebo se to tam objevilo náhodou, nebo to byla něčí chyba?“ tázal se radní. „Nebyl jsem o transparentu informován. Pořad jsem neviděl a námitky slyším poprvé, ale budu chtít znát vysvětlení,“ odpověděl mu na minulé schůzi rady Šámal. „Co vidím, se mi nelíbí,“ podotkl tehdy ředitel zpravodajství ČT.

„Vyvěšení transparentu do stávající dekorace bylo hrubou chybou zástupců dramaturgie pořadu a produkce, kteří vyvěšení umožnili,“ citoval ze Šámalovy písemné odpovědi radním generální ředitel ČT Petr Dvořák na dnešní schůzi Rady ČT. „Ze strany vedení zpravodajství byl vydán jednoznačný pokyn, aby se podobná situace už neopakovala,“ doplnil Dvořák. Veselý v reakci na to ocenil, že Česká televize umí uznat chybu.

Iniciativu Vraťme děti do škol v publiku reprezentovala také dvojice lidí oblečených do triček s logem skupiny. Tu loni na podzim založily tři ženy, podle kterých „žádná sebevyšší čísla pozitivně testovaných nemohou dostatečně obhájit zavření škol“. Iniciativa se obecně staví k opatřením skepticky a má za to, že „pandemie onemocnění covid-19 je příliš nafouknutá bublina“.