V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Vývoj Mobilního rozhlasu brněnské Neogenie přebírá Josef Čáslavský

Josef Čáslavský povede technologický vývoj Mobilního rozhlasu

Josef Čáslavský povede technologický vývoj Mobilního rozhlasu

Ve startupu Mobilní rozhlas brněnské firmy Neogenia Ondřeje Švrčka a Jana Šimeckého nastupuje na pozici hlavního softwarového architekta Josef Čáslavský. Přebírá tak další technologický vývoj systému, na jehož prvních návrzích se podílel. Zároveň se bude podílet na stanovení standardů pro sdílení dat v rámci obecní komunikace a připraví Mobilní rozhlas na letošní vstup do Evropy. Absolvent brněnského Vysokého učení technického v minulosti pracoval na telekomunikačních projektech a aplikacích pro chytré domácnosti. „Hodlám už dnes se svým týmem stavět základy služby, která bude do deseti let běžnou součástí každého evropského smartphonu,“ prohlásil Čáslavský. V Česku momentálně službu aktivně využívá přes 300 měst a obcí, včetně krizového řízení hlavního města Prahy.

Mobilní rozhlas je systém sloužící pro komunikaci obcí s jejich občany. „Spojuje hned několik kanálů pro přímou komunikaci – SMS, hovory, direct mailing, push notifikace, ankety či minireferenda,“ vypočítává Čáslavský. „Na druhé straně však musí být sjednocené a uživatelsky přívětivé uživatelské prostředí, které zvládne obsluhovat běžný zaměstnanec obecního úřadu.“ Součástí Mobilního rozhlasu je taky aplikace, přes níž mohou obce sdělovat obyvatelům potřebné informace. Ty se uživatelům zobrazí i bez toho, aby měli aplikaci zapnutou.

Aplikace Mobilní rozhlas zobrazuje aktuality z obcí

Aplikace Mobilní rozhlas zobrazuje aktuality z obcí

Podle Čáslavského je pro další posun projektu klíčová zpětná vazba od samospráv, občanů nebo státních úřadů a institucí. Důležité je i zvyšování dostupnosti propojením s aplikacemi pro občanský aktivismus. V minulosti se Mobilní rozhlas spojil například s aplikací Zmapuj.to, která umožňuje informovat vlastníky či správce pozemků o problémech s nepořádkem či vandalismem.