Webový seriál #martyisdead dostal cenu Emmy

Mezinárodní Emmy, jakýsi televizní Oscar, je pro Česko prvním úspěchem svého druhu.

Tvůrci Emmy oceněného seriálu #martyisdead. Foto: Mall.tv

Tvůrci Emmy oceněného seriálu #martyisdead. Foto: Mall.tv

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes v New Yorku vyhlásila internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy v kategorii Short-film Series. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

Seriál #martyisdead zvítězil ve společnosti 44 nominovaných děl či umělců v 11 kategoriích z 21 zemí. V kategorii krátkých seriálů byl nominovaný spolu s třemi dalšími z Austrálie, Argentiny a Singapuru. „Historicky první Emmy pro seriál #martyisdead vnímáme jako úspěch pro české filmové tvůrce a celé Česko. Také nás těší, že česká žánrová produkce uspěla v tak velké celosvětové konkurenci,“ shodují se producenti. Už samotnou nominaci v celosvětové konkurenci tisícovky seriálů - a světových hráčů typu Netflix a HBO - považovali tvůrci z Česka za úspěch.

Seriál vznikl v produkci společností Bionaut, Mall.tv, Cz.nic a ve spolupráci s projektem Bezpečně na netu. Hlavní roli Martyho ztvárnil Jakub Nemčok, dále hrají Petra Bučková, Jan Grundman, Sára Korbelová, Matěj Havelka nebo Andrej Polák. Scénář napsali Jaroslav T. Miška a Jan Stehlík. Čeští diváci mohli přenos udílení cen z New Yorku ve speciálním pořadu s českým komentářem sledovat na Mall.tv.

Režisér Pavel Soukup s Martyho rodiči, které hrají Petra Bučková a Jan Grundman. Foto pro Mall.tv: Tomáš Hejzlar

Režisér Pavel Soukup s Martyho rodiči, které hrají Petra Bučková a Jan Grundman. Foto pro Mall.tv: Tomáš Hejzlar

Cena Emmy není jediným zahraničním úspěchem pro seriál #martyisdead. Na texaském Austin Film Festivalu získal cenu pro nejlepší digitální sérii a na Marseille Web Fest ocenění za nejlepší režii a scénář. Stal se nejlepším televizním a internetovým seriálem na Finále Plzeň a z festivalu Serial Killer si loni odnesl cenu za nejlepší webseriál.

Tvůrci nyní připravují pokračování pod názvem #annaismissing, nový seriál vzniká opět v koprodukci Bionautu a Mall.tv.