Pětice podobných stížností přišla za poslední měsíc na Radu Českého rozhlasu. Stěžovatelům se nelíbí fotografie moderátora dvou pořadů na regionálních stanicích Lubomíra Veselého alias Xavera spolu s předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem. Podle radních a vedení regionů Veselý ale neporušil Kodex Českého rozhlasu ani předvolební pravidla veřejnoprávního rádia, jež začala platit pro všechny zaměstnance i externisty den před publikováním fotografie z akce nazvané Vlastenecké setkání.
A ještě jedno foto ze setkání v Příčovech s Lubošem Xaverem Veselým.
Zveřejnil(a) Tomáš Vandas dne Sobota 15. srpna 2020
Šéf regionů Českého rozhlasu Jan Menger argumentuje mimo jiné tím, že Vandas umístil fotografii na sítě bez vědomí Veselého. Ten se podle něho navíc od podpory krajně pravicového politika včas distancoval. Radní se s Mengerovou „vyčerpávající a fundovanou“ odpovědí ztotožnili. Stejně tak podporují plány vedení rozhlasu, podle kterého bude součástí příštích předvolebních pravidel doporučení, aby se jeho pracovníci zdrželi pózování na fotografiích s politiky. Mluvčí Českého rozhlasu po zveřejnění fotografie řekl Deníku N, že její zveřejnění nepovažuje za vhodné.
Veselý je vedle moderace rozhlasových pořadů Xaver a host a Xaverův veselý kvíz rovněž členem Rady České televize. Její členové ze zákona nesmí působit ve prospěch stran a zájmových skupin. Působí také jako moderátor internetové televize XTV a vysílá také na YouTube.
Menger se ve své odpovědi vypořádává zejména s dvěma problémy: jestli Veselý nezpochybnil nezávislost a nestrannost Českého rozhlasu, případně jestli neporušil předvolební pravidla, která vzali radní na vědomí na červencové schůzi. V obou případech je pro ředitele regionálního vysílání ale podstatné, že se Veselý od Vandase dva dny po zveřejnění fotografie distancoval na svém kanálu na YouTube, byť v případě předvolebním pravidel šlo „o skutečně hraniční případ“.
„S panem Vandasem já nemám společného vůbec nic. Naopak to, co on dělá a jak se prezentuje, z toho se mi vždycky zvedal kufr, vždycky jsem tím opovrhoval a i v tu chvíli, jak jsem říkal, to nebylo příjemné,“ řekl na svém kanálu na YouTube moderátor, který by se „stejně zachoval i budoucnu“, neboť mu údajně nepřišlo slušné fotku odmítnout. Podle Mengera takovou kritikou Vandase nastala až paradoxní situace, kdy se mohl Veselý dostat do konfliktu s pravidly z druhé strany. Ani to ovšem podle Mengera nenastalo: „K osobní kritice kandidujícího subjektu nedošlo ve vysílání Českého rozhlasu, ale v rámci soukromé obrany pana Veselého,“ píše Menger. Předvolební pravidla se přitom netýkají pouze vysílání, ale všech politických výstupů v jiných médiích či sociálních sítích.
Předvolební pravidla o politické podpoře
Zaměstnanci a spolupracovníci se nesmějí podílet na jakékoliv propagaci subjektů, kandidátů, politiků nebo registrovaných třetích osob. Zaměstnanci a spolupracovníci nesmějí ohrožovat nestrannost a důvěryhodnost Českého rozhlasu nebo poškozovat či ohrožovat jeho dobrou pověst a jsou povinni se zdržet jakýchkoliv vystoupení na podporu subjektů, kandidátů, politiků nebo registrovaných třetích osob, a to i ve formě vyjadřování a publikování svých osobních názorů a komentářů na politické záležitosti v jiných médiích, na internetových stránkách (včetně blogů) a na sociálních sítích. Za propagaci subjektu, politika nebo kandidáta se považuje i prezentování a viditelné umísťování fotografií, plakátů, samolepek, odznaků a dalších materiálů vyrobených na podporu nebo naopak za účelem poškození kandidátů.
Zdroj: Český rozhlas
Veselého moderujícího na veřejnoprávních vlnách od loňského června neřešilo vedení rozhlasu spolu s radními poprvé. První kauza vzešla z Veselého rozhovoru s Václavem Klusem mladším (Trikolóra) v internetové televizi XTV, který Veselý zakončil slovy „na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu, pane Klausi, až budou volby, tak máte jistý jeden hlas“. Později to opakovaně hodnotil jako svou chybu. Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna tehdy prohlašoval, že Veselý „nevyslovuje explicitně sám za sebe preferenci nebo podporu a neříká jednoznačně, čí že to hlas má vlastně pan Klaus jistý“. „Nezaznamenali jsme, že by Lubomír Xaver Veselý vyjádřil přímou podporu hnutí Trikolóra,“ poznamenali radní.
Druhým případem byl rozhlasový rozhovor Veselého s Andrejem Babišem (ANO), který podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání premiér „využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá“. Podle vysílací rady, vedení rozhlasu ani rozhlasové rady ani tehdy k porušení zákona nedošlo, zejména protože průběh rozhovoru odpovídal dramaturgii pořadu, který není zpravodajský či publicistický, ale zábavní. Pořad Xaver a host běží na všech regionálních stanicích čtyřikrát týdně.

Netflix zavádí poplatek za sdílení přístupu mimo domácnost, v Česku 79 Kč

Exnovináři žurnalistiku milují, přesto si odchod chválí

AMI Digital Index 2023: Češi tráví na sítích míň času než loni. Prudce přibývá dlouhých videí
