Xaver Veselý přechází z Frekvence 1 do Českého rozhlasu

Autentická atmosféra v Lánech začátkem ledna 2015 při prvním Prezidentskem Pressklubu. Na fotografii s prezidentem Zemanem moderátor Luboš Xaver Veselý. Foto: Frekvence 1

Autentická atmosféra v Lánech začátkem ledna 2015 při prvním Prezidentskem Pressklubu. Na fotografii s prezidentem Milošem Zemanem moderátor Luboš Xaver Veselý. Foto: Frekvence 1

Ve veřejnoprávním Českém rozhlasu bude moderovat Luboš Xaver Veselý, dosavadní dlouholetý hlas komerčního rádia Frekvence 1, které nyní patří do portfolia mediálních firem kolem Daniela Křetínského. S informací přišel web Info.cz z téže skupiny, potvrdila ho mluvčí rozhlasu Blanka Bumbálková. Podle ní má Veselý od 3. června uvádět každý všední den od 13 do 14 hodin pořad Xaver a host, a to ve vysílání všech regionálních stanic Českého rozhlasu.

Veselý působil na Frekvenci 1 od roku 2002, teď podle Info.cz odchází. Uváděl pořady Křížový výslech či Pressklub. Na ten od ledna 2015 navázal pořadem Prezidentský Pressklub, v němž pravidelně vede rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem. Pořad začal poté, co Zeman odmítl vystupovat v Hovorech z Lán na Českém rozhlasu. V nich totiž mluvil vulgárně a rozhlas se kvůli tomu rozhodl pořad předtáčet. Na to Zeman nepřistoupil. Měsíc po Frekvenci 1 začal pravidelně chodit i na rozhovory do Blesku. Rok nato vzal veřejnoprávní rádio na milost.

Xaver o Zemanovi v týdeníku Téma

„Nebaví mě odtažité rozhovory typu za každou cenu zvítězit. S panem Zemanem se dá mluvit jen tehdy, když trochu přistoupíte na jeho způsob komunikace. Jedině tak z něj něco dostanete. Byť si někdo píše, že to jsou servilní rozhovory,“ říkal Luboš Veselý předloni týdeníku Téma. „Neuráží [mě to], protože to není pravda. Byl jsem to já, komu Zeman řekl, že má deset milionů na účtu. Kdybyste to z něj veřejnoprávním způsobem páčila, řekne vám, že jste novinářská stoka. Je to ale těžký soupeř. Kdyby s ním dělala rozhovor jeho máma a naběhla si na vidle, tak ji v tom vykoupe. On je takový. Dělá mu to radost. Používá spoustu triků. Mnohé jsem objevil,“ věří.

„Vítězí v debatách. Bezesporu je to hlavně nadaný rétor. Má ale několik fines, které točí pořád dokola. Když se je naučíte číst, máte velkou šanci mu sekundovat,“ míní Veselý o Zemanovi. „Bere si třeba čas na rozmyšlenou, což je strašně důležitý okamžik, kterým vám na oko dopřává oddych. Když polevíte, vezete se. Snaží se vás vykolejit, klesne hlasem, když to nečekáte. Je třeba být stále ve střehu a pečlivě poslouchat, co říká. 

A jaký má na prezidenta Zemana osobní názor? „Neumím si v této chvíli představit někoho jiného. Je to jeden z nejchytřejších lidí, které znám. Mám pocit, že se mu dá věřit. Kdykoli jsme se na čemkoli domluvili, tak držel slovo. A vím od spousty lidí, kteří s ním spolupracovali, že když řekne, že to tak bude, tak to tak bude. A nenechá se vláčet. To je strašně důležité,“ řekl pro Téma.

Ve dvacetiminutovém Pressklubu, který se nyní na Frekvenci 1 vysílá od pondělí do pátku od 18 hodin, se Veselý od loňského března střídal s dalšími dvěma moderátory. Zároveň se stal tváří internetových rozhovorů XTV a v posledních měsích buduje publikum svého vlastního kanálu Xaver Live na YouTube, s podtitulem Pravda a láska vyděsí. Mezi hosty jeho živých rozhovorů tam už byli premiér Andrej Babiš, politici Miroslav Kalousek či Václav Klaus mladší nebo Zemanem omilostněný Jiří Kajínek.