Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Print na Young Lions podpoří Národní kroniku

V kategorii soutěží 29 dvojic, udělat mají stránkový inzerát na archiv osobních vzpomínek.

Soutěžící opět zaplnili pražské Divadlo Metro

Soutěžící opět zaplnili pražské Divadlo Metro

Uchazeči o titul Young Lions si v úterý před polednem vyslechli v pražském Divadle Metro druhý brief, tentokrát v kategorii Print. V ní usiluje o vítězství celkem 29 soutěžních dvojic. Jejich úkolem je připravit tiskový inzerát, který představí Národní kroniku, projekt elektronického archivu Senzačních seniorů, zastřešený Nadací Charty 77, respektive Kontem Bariéry. Na zpracování mají opět 24 hodin, vítězové by měli být vyhlášeni ve středu vpodvečer.

Projekt vznikl jako odpověď nadace na nedostatek osobních dějin. „Historici z Národního muzea zjistili, že v novodobých dějinách už není problém doložit fakta. Co ale nutně chybí, jsou osobní vzpomínky, které holá fakta doplní a dají jim unikátní rozměr. Proto přicházíme s Národní kronikou, která vyplňuje mezery mezi fakty a nabízí mnohostranný výklad dějinných i osobních událostí,“ stojí v zadání. Národní kronika má ambici stát se největším archivem malých i větších událostí, které mají možná jen osobní nebo místní význam, ale přece jenom ukazují dobu a souvislosti svého vzniku. Dále chce uchovat a zpřístupnit vzpomínky pamětníků pro poučení a pobavení současníků.

„Největším problémem není ani tak najít unikátní předmět, jako zachytit ducha doby, drobné události. Proto jsme z projektu Národní kronika tak nadšeni. Není malých příběhů, není malých životů. Všechny tvoří ohromný komplex, který bude o naší době vypovídat. Myslím si, že tento projekt je výborně promyšlený,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Národní kronika je elektronický archiv a přispěvatelé mohou příspěvky posílat textovou nebo vizuální či audio a video formou.

Jedním z cílů Národní kroniky je oslovit nejen generaci seniorů, ale i generaci studentů, u nichž má probudit zájem o osobní historii a tendenci ji zaznamenat. Úkolem kampaně je vytvořit povědomí o zaměření a smyslu Národní kroniky a oslovit všechny generace. „Hledáme jednoduchou přímočarou komunikaci,“ stojí v zadání. Výstupem by měl být jednostránkový tiskový inzerát na šířku i výšku, umožňující i tvorbu série vizuálů.

Soutěž Young Lions pořádá od letošního roku nová firma Lionhearted, kterou založil René Jež.