V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Youtubeři: dealer BMW chtěl, ať pomlouváme

Dealer BMW Invelt nabízel půjčení auta, pokud natočíme negativní recenze na jeho konkurenci, tvrdí dva youtubeři. Podle Inveltu žádná komunikace s youtubery neexistuje.

Jedním z youtuberů, co se pustili do bitvy s Inveltem, je TvTwixx

Jedním z youtuberů, co se pustili do bitvy s Inveltem, je TvTwixx

Automobilový dealer BMW, Invelt Praha, nabízel českým youtuberům zapůjčení vozu BMW X1 za podmínek, že se zavážou ke zveřejnění negativní recenze konkurence a že budou své fanoušky odrazovat od koupě konkurenčních značek. Uvedli to ve svých aktuálních videích youtubeři TVTwixx (Danny „Threeman“ Sonnleitner) a Freescoot (Jakub Smrek), kteří ve videích odkazovali na mailovou komunikaci s marketingovým manažerem Inveltu Jiřím Haberlem. Věc má další pokračování: youtubeři ve čtvrtek 22. prosince zveřejnili screenshoty z mailu podepsaného tímto manažerem a z mailové schránky, která působí tak, že je Haberleho - pisatel mailu jim vyhrožuje právním postihem i svým „kontaktem s mafiemi“, pokud neprohlásí zmíněnou mailovou konverzaci za podvrh.

Začala to Carrie

Na začátku všeho bylo video youtuberky Carrie Kirsten, která se pochlubila tím, že se ambasadorkou BMW X1 opravdu stala.

Na její příspěvek záhy reagovali oba zmínění youtubeři, kteří podle svého vyjádření obdrželi od BMW Invelt tutéž nabídku, ale protože podmínky spolupráce považovali za neetické a navíc prakticky neproveditelné, spolupráci údajně odmítli.

Vlastním videem si přisadil i youtuber FattyPillow (Karel Sivák), který natočil vlastní video, v němž si z Carrie Kirsten utahoval.

BMW Invelt nejdřív na své facebookové stránce jakoukoli komunikaci se zmíněnými lidmi popřela: „V reakci na videa zveřejněná prostřednictvím sociální sítě YouTube konstatujeme, že se jedná o lživé informace a podvrh. Informace šířené prostřednictvím těchto videí jsou zcela smyšlené. Domnělá e-mailová komunikace neexistuje a v žádném případě nemohla být inicializována naším zaměstnancem. Společnost Invelt neměla a nemá zájem o spolupráci s těmito autory,“ uvedla BMW. 

Návštěvníci jejích facebookových stránek jí to ale neuvěřili a na twitterových i dalších účtech, ať už zmíněných youtuberů, nebo jejich sledovatelů, se záhy objevily screenshoty celé této konverzace, včetně podpisu a oficiální hlavičky.

Nabídka spolupráce od BMW Invelt, jak ji zveřejnili youtubeři

Nabídka spolupráce od BMW Invelt, jak ji zveřejnili youtubeři

Youtubeři navíc ve čtvrtek 22. prosince umístili na internet další videa, v nichž zveřejnili celou konverzaci, a konkrétně Sonnleitner uvedl, že mu Haberle, pravděpodobně z nějaké své další e-mailové adresy, pohrozil soudy.

Rovněž screenshot z tohoto mailu se záhy objevil na sociálních sítích.

Výhružný e-mail, který údajně obdržel youtuber TvTwixx

Výhružný e-mail, který údajně obdržel youtuber TvTwixx

Invelt: BMW si koupili Cariini rodiče, smlouva neexistuje

Společnost Invelt Praha se nejdřív odmítla Médiáři k věci vyjádřit. „Společnost Invelt k tomu nebude vydávat žádné stanovisko. Celou věc jsme postoupili oficiálnímu dovozci vozů BMW do České republiky,“ napsal ve čtvrtek dopoledne obchodní ředitel BMW Invelt Jiří Šatra (Haberleho se Médiáři nepodařilo zastihnout).

Odpoledne obdržel Médiář další stanovisko, tentokrát od výkonného ředitele Inveltu Pavla Baštáře. „Společnost Invelt prodala zmiňované vozidlo BMW X1 dne 15. prosince rodičům youtuberky Carrie Kirsten. Neexistuje žádná jiná dodatečná dohoda nebo smlouva mezi prodávajícím a kupujícím nebo youtuberkou Carrie Kirsten, která by zavazovala k další spolupráci. V minulosti nebyla vedena žádná komunikace s žádným ze zmíněných youtuberů,“ napsal Médiáři Baštář s tím, že zmíněná odpověď je oficiálním vyjádřením zkonzultovaným s centrálou BMW. Otázku, zda bude Invelt věc právně řešit, už nechtěl komentovat.

Sama youtuberka nicméně umístila 14. listopadu letošního roku na YouTube video, kde přímo uvádí, že nové auto si pořídila sama, a navíc naznačuje, že vztahy s rodiči nemá ideální a podobný dárek od nich by byl jen málo pravděpodobný. Ve videu v čase zhruba 6:35 totiž odpovídá na otázku „jaké je tvoje vysněné auto?“, že si tento sen už splnila a na auto že zhruba tři měsíce čeká. „To auto je ve výrobě, za deset dní má přijet a za 14 dní má být předávačka. nebudu to tady rozebírat, natočím o tom samostatné video,“ uvádí youtuberka.

Ony tři měsíce přitom odpovídají dataci, jakou udávají ostatní youtubeři, podle nichž je Invelt kontaktoval na sklonku července.

Kristen se navíc ve vyjádření k předchozí otázce, v čase zhruba 5:35 („Co chceš letos k vánocům?“), svěřuje, že si už 11 měsíců sama vydělává a sama se živí, a že její rodiče jí po zmíněných 11 měsíců nedali ani korunu. „Co chci, si koupím ze svých peněz a vánoce letos asi ani slavit nebudeme. Nemá to smysl, protože jsem chtěla rodičům koupit pěkné dárky, a oni o překvapení ani nestojí. Vánoce u nás ztratily kouzlo,“ uvádí Kirsten ve videu.

Audi ani Škoda nekomentují

Konkurenční značky Audi a Škoda, které měli youtubeři podle svých vyjádření na zakázku Inveltu pomlouvat, se ke kauze oficiálně nevyjádřily. „Děkujeme za nabídku, ale Audi věc komentovat nebude,“ sdělila Médiáři externí PR zástupkyně Audi Michaela Procházková z AC&C PR. Mluvčího Škody Auto Tomáše Kubíka se nepodařilo zastihnout.