V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Z aplikací studentů ČVUT vybrán i Kancl Shooter

Semestrální kurz vývoje aplikací pro iOS završila improvizovaná přehlídka à la AppParade.

Kancl Shooter

Kancl Shooter

Martin Půlpitel a Dominik Veselý, častí účastníci přehlídky AppParade a hlavní postavy vývojářského studia Ackee, zhodnotili spolu s porotou semestrální práce frekventantů kurzu vývoje aplikací pro iOS, který vedou na pražské Fakultě informačních technologií Českého vysokého učení technického. Hodnocení, které proběhlo ve čtvrtek 23. ledna, mělo formu improvizované přehlídky podobné systému AppParade - tedy tři minuty pro prezentaci každé aplikace jejím vývojářem - a ujala se ho ad hoc složená porota, v níž zasedli děkan Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík, šéfredakor Médiáře a pořadatel AppParade Ondřej Aust a vývojář z firmy Ackee Jan Mísař.

Trojici nejvíc zaujala zábavní aplikace Kancl Shooter, která v designu jednoduché počítačové hry umožňuje sejmout obrázky lidí kolem sebe a střílet po nich pomyslnými projektily z virtuální zbraně. Odmyslíme-li drsný obal, autor aplikace Jakub Baierl při tvorbě využil detekci obličeje ze sejmutého obrázku. Aplikace tento obrázek po sejmutí uloží, detekuje obličej, následně provede animaci střelby a nakonec udělí body za přesnost.

Kancl Shooter

Kancl Shooter

Mezi třemi nejlepšími se dále umístily aplikace Demon Pomodoro a Rainbow. Demon Pomodoro Jana Slifky lze nazvat gamifikací tima managementu - aplikace vychází ze systému Pomodoro, kuchyňské minutky ve tvaru rajčete, který pro práci doporučuje rozdělit si celkovou dobu úseky s 25 minutami soustředění se a 5 minutami pauzy, přičemž po čtyřech takových sériích má následovat delší pauza. Aplikace za každý takový úsek přidělí do kreslené skládačky jeden kousek postavičky démonaza úspěšný pracovní den ji tak lze složi celou.

Hrou Rainbow její autorka Alina Lagoda zaujala především proto, že nakódovala celý systém pro náhodný pohyb nádob, do nichž se vhazují různě barevné míče. Navíc zvolila vlastní fyzikální model, který od nuly napsala. Návody k tomu, jak řekla svým spolužákům, našla různě na internetu.

Mezi závěrečnými ročníkovými pracemi se dále objevily zápisník osobních údajů, aplikace pro mapování pražských památek ArtSpotting, aplikace pro přístup do studijního systému jedné z fakult ČVUT, do pražského MHD, agregátor vysílacích časů pro seriály pracující s údaji z webu Edna.cz, aplikace pro zobrazování dopravních kamer v Praze, pro zobrazování světového času, nástroj porovnávající pomocí dat z Numbeo.com náklady na živobytí v různých zemích, databáze jízdních kol Author, seznam úkolů ke splnění, slovníček vybraných výrazů z cizích jazyků, dva kvízy včetně hádání vlajek států, hlášení o poruchách v provozu MHD, elektronická kniha jízd či přehled hodin v taneční škole.

Všechny studentské aplikace jsou pracovními verzemi, žádnou tedy nelze stáhnout z online obchodu App Store.

Mezi hodnotiteli byli děkan Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík, šéfredakor Médiáře a pořadatel AppParade Ondřej Aust a vývojář z firmy Ackee Jan Mísař

Mezi hodnotiteli byli - zleva - děkan Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík, šéfredakor Médiáře a pořadatel AppParade Ondřej Aust a vývojář z firmy Ackee Jan Mísař