Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Z televize Prima se 1. ledna stane rodinný kanál Prima family, zbaví se regionů

Prima bude od roku 2012 vysílat na základě digitální licence, čímž už nemusí sdílet kmitočty s regiony.

Hlavní vysílací kanál televize Prima se počínaje 1. lednem 2012 přejmenuje na Prima family. Prima k témuž datu vrátí analogové kmitočty a dál bude vysílat pouze digitálně. Digitálně už šíří své dva tematické kanály „mužský“ Prima Cool pro muže a „ženský“ Prima Love.

Prima pro staronový kanál využije nové licence, platné 12 let. Prima ji může využít až po završení televizní digitalizace v Česku, ta ovšem nastane ani ne za dva týdny - nedávná novela mediálních zákonů stanovila toto datum na letošního 11. listopadu.

„Dne 26. října tohoto roku informovala společnost FTV Prima, spol. s r.o., Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o svém plánu vrátit původní historické vysílací licence a plánovaném ukončení vysílání programu Prima televize na jejich základě. To se uskuteční v brzkých ranních hodinách v neděli 1. ledna 2012 s tím, že ihned poté začne vysílat nová televize Prima family,“ informovala televize.

Napřesrok bez regionů

Vrácením analogových kmitočtů si Prima vyřeší historický - ze svého pohledu - problém: zbaví se povinnosti dělit se o frekvence s regionálními studii, s nimiž se opakovaně přela o vysílací časy. „Prima Family je existující platná licence bez regionů,“ potvrdil Médiáři generální ředitel Primy Marek Singer.

Regionální studia nyní na společných s kmitočtech s Primou vysílají v časech 6.55-7.15 a 17.40-18.00 (část regionálních studií Prima skoupila, ostatní vlastní Regionální televizní agentura mediálního podnikatele Jaroslava Berky - viz jejich pokrytí).

Kde vysílají studia Regionální televizní agentury Jaroslava Berky. Repro: rta.cz

Kde vysílají studia Regionální televizní agentury Jaroslava Berky. Repro: rta.cz

Historické uspořádání z analogové éry, které musí Prima dodržovat, jí zasahuje do podvečerního času, v němž by měla začít „sbírat“ diváky před večerním programem. Regionální studia Primy proto kromě regionálního obsahu produkují atraktivnější „neregionální“ pořad, publicistická Fakta Barbory Tachecí.

Už jen digitálně

Podle údajů regulátora, telekomunikačního úřadu Prima analogově vysílá už jen pro necelou pětinu republiky - prakticky jde o polovinu Olomouckého kraje a tři čtvrtiny Moravskoslezského a Zlínského kraje. V osatních částech republiky už své analogové vysílání vypnula.

Dnes v noci začne vysílač Praděd šířit digitální signál televizí Nova, Prima a Barrandov právě do zbylých oblastí republiky, kde zmíněné televize ještě neměly úplné pokrytí (tedy pokrývaly míň než 95 % území). Jde o Olomoucký, Moravskoslezský, Královehradecký a Pardubický kraj. „V této chvíli je digitálním signálem pokryta většina území ČR, 97,76 %,“ podotkl Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací, které televizní vysílače provozují.

Z vysílače Praděd, který již v této chvíli pokrývá digitálním signálem území krajů Olomouckého, Moravskoslezského, částečně i Královehradeckého a Pardubického, mohli diváci dosud digitálně sledovat jen programy v sítích 1 a 3, tedy kanály České televize a Primu Love.

V noci na zítřek z Praděda na 53. kanálu odstartuje také síť 2 s kanály Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Zároveň se z 53. na 50. kanál přesune analogová Nova. Na 50. kanálu dosud analogově vysílala ČT1, ta se ale dnes z tohoto stanoviště odmlčí.

„Nejrodinnější“ kanál

Prima family má být dál „tahounem všech programů rodiny Prima“ a „svým vysílacím schématem umožní lépe a kvalitněji rozvíjet povahu vysílaného Prima programu jako rodinné televize“.

Prima rodinná

Segmentace televizních diváků, Median, léto 2011

Slovo „family“ je v novém názvu prý právě proto, že diváci chápou Primu právě jako televizi nejvíc odpovídající konceptu pro celou rodinu. „Díky tomuto potvrzení ze strany diváků nyní začleňujeme název ‚family‘ do jména našeho hlavního vysílacího programu,“ prohlásil ředitel Singer.