Z ČT odchází šéfka vývoje pořadů Jana Kasalová. Zatím ji nahradí producent Okresního přeboru

Jana Kasalová při prvním setkání s novináři, 7. března 2012 na Kavčích horách. Foto: ČT

Jana Kasalová při prvním setkání s novináři, 7. března 2012 na Kavčích horách. Foto: ČT

Ředitelka vývoje pořadů a programových formátů České televize Jana Kasalová se rozhodla z osobních a rodinných důvodů rezignovat na svou funkci, spolupráci s ČT ukončí k 30. červnu, po sedmi měsících. Oznámila to dnes mluvčí instituce.

Vedení nově vytvořených tvůrčích producentských skupin se ujme dosavadní šéf projektu Jan Maxa, a to do doby, než bude završen jejich pilotní provoz. „Se zavedením finálního nastavení fungování tvůrčích skupin počítáme od září letošního roku,“ uvedla mluvčí ČT.

Maxa je někdejším výkonným ředitelem časopisového vydavatelství Hachette Filipacchi 2000 (nyní Burda Media 2000). Posléze dělal v Nově (stejně jako generální ředitel ČT Petr Dvořák). Pracoval na nových formátech, jako kreativní producent se podepsal třeba pod úspěšný původní cyklus Okresní přebor.

V rámci skupiny CME dočasně působil i jako šéf výroby a vývoje pořadů v sesterské stanici Novy, slovenské televizi Markíza.

O převzetí ostatních kompetencí Kasalové se teprve rozhodne.

JANA KASALOVÁ

Pracovala jako novinářka pro Reflex, MF Dnes, později jako scenáristka a dramaturgyně pro TV Nova. Od roku 1998 působila v TV Prima postupně jako šéfredaktorka publicistiky, programová ředitelka a ředitelka vlastní výroby. V roce 2003 byla finalistkou výběrového řízení na post generálního ředitele ČT. Od prosince 2011 do června 2012 včetně zastávala post ředitelky vývoje pořadů a programových formátů České televize.

Kasalovou přijal čerstvý generální ředitel ČT Petr Dvořák k loňskému 1. prosinci na jedno z klíčových míst v managementu: měla vybrat šéfy znovu ustavovaných tvůrčích skupin, koordinovat je a hotová díla průběžně předkládat do skladby programu. „V kreativní oblasti potřebuju nový vzduch,“ říkal tehdy Dvořák.

„Přišli jsme do situace, kdy segment vývoje byl značován jako krematorium vývoje,“ říkala sama Kasalová (někdejší programová ředitelka Primy a majitelka konzultační firmy Casteam, na jejíž vedení po kritice rezignovala) letos v březnu, na jediné tiskové konferenci, na níž se novinářům ukázala jako členka managementu ČT.

Médiář.cz posléze přinesl s Janou Kasalovou dvoudílný rozhovor:

K systému tvůrčích skupin se Česká televize vrací pod vedením ředitele Dvořáka. Už dříve v ní existoval za vedení prvního generálního ředitele, kterým byl Ivo Mathé, poté televize přešla na redakční systém.

Na televizním trhu je nyní volný odborník, který by mohl Kasalovou nahradit - někdejší šéf vývoje nových formátů televize Nova Radka Bajgara, který po letech z Novy, respektive její produkční firmy MediaPro Pictures, odešel.

Pokud jde o nové projekty, najmě seriály, k ruce by mu mohl být jeho kolega ze soukromé televize Tomáš Baldýnský, spolutvůrce populárních cyklů Comebacku či Ulice. I ten podle Digizone.cz Novu opustil a „nevyloučil spolupráci s Českou televizí“.