V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

S ruskou propagandou má za ČR bojovat Kalenský

Český novinář nastoupí do nového odboru při Evropské komisi, pro boj s ruskou protizápadní propagandou. Tým několika lidí má začít působit na podzim.

Jakub Kalenský

Jakub Kalenský

Novinář Jakub Kalenský, vystudovaný rusista, dosud redaktor Hospodářských novin, předtím České televize, Týdne či Lidových novin, byl vybrán do nově formovaného týmu šéfky diplomacie Evropské unie Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou. Výběr prováděla Evropská služba pro vnější činnost (EEAS), a to za účelem formování nového odboru strategické komunikace, zaměřeného na eliminaci protizápadních informačních útoků. Odbor funguje při Evropské komisi a lidi do něj služba sháněla letos na jaře v členských zemích Evropské unie, napsal Hlídacípes.org.

Kalenský Médiáři potvrdil, že byl vybrán. ČTK to pak řekla také Michaela Lagronová, mluvčí resortu. Černínský palác i v souvislosti s nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 vítá, že v bruselském týmu bude Čech, uvedla Lagronová.

Brusel pro něj hledal odborníky se zkušenostmi s komunikací a znalostmi ruštiny. Podle informací ČTK byl Kalenský vybrán jako jeden z pěti lidí z celé Evropské unie. „Velmi si vážím toho, že mě ministerstvo zahraničních věcí nominovalo, a jsem samozřejmě rád, že jsem prošel výběrovým řízením u EEAS. Jsem přesvědčený, že jde o velmi důležité téma,“ řekl agentuře Kalenský.

Mluvčí EEAS Maja Kocijančičová dnes nechtěla personální otázky rozebírat. Obecně uvedla, že tým nyní vzniká a pracovat by měl naplno začít zřejmě na podzim. Při hledání vhodných lidí se evropská diplomacie obrátila také na členské země. Kandidáti měli mít vysokoškolské vzdělání v odpovídajícím oboru, příslušné zkušenosti a dostatečné jazykové vlastnosti.

Experti, včetně českého zástupce, by měli podporovat „evropské komunikační úsilí“ směrem k Rusku a zemím na východ od hranic EU, plyne z dokumentů, které má k dispozici ČTK. Součástí práce expertů má být kromě jiného i „faktická kontrola a opravování“ dezinformací či mýtů.

Vytvoření týmu v rámci evropské diplomatické služby je součástí vznikající unijní reakce na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást „hybridní války“ na Ukrajině. Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a také pobaltské země.

Závěry březnového summitu EU výslovně zmiňují potřebu čelit ruským dezinformačním kampaním. Mogheriniovou tehdy lídři osmadvacítky pověřili, aby do června připravila „akční plán strategické komunikace“. Prvním krokem tímto směrem má přitom být právě vytvoření komunikačního týmu.