V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Za kmitočty pro 4G chce stát 9 až 10 miliard Kč. Cílem není co nejvyšší zisk, ale rychlý mobilní internet

Vyhlášení 22. června, otevírání obálek 13. srpna, rozdělení kmitočtů vítězům 12. prosince, vlastní zahájení stavby sítí v průběhu roku 2013 - takové jsou klíčové termíny veřejného výběrového řízení aukcí, v němž chce Český telekomunikační úřad vydražit frekvence ušetřené digitalizací televizního vysílání.

Dražit se bude v šesti abstraktních blocích, platnost přídělu je 15 let, tedy do 31. března 2028. Na tiskové konferenci v centru Prahy to dnes oznámil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. „Zítra na webu ČTÚ naleznete podmínky, zhruba cca 50 stran plus 7 příloh,“ řekl v úvodu.

Aukce by - počítáno na miliardy - měla Dvořákovými slovy vynést jednorázově „devět a nějaké drobné“, v prezentaci pak uvedl 9,2 miliardy Kč. V dnešním Euru šéf úřadu říká, že „úhrnná vyvolávací cena kmitočtů se blíží k hranici deseti miliard korun“.

Nejvíce si ČTÚ cení frekvencí po analogovém vysílání v pásmu 800 MHz, které budou stát dohromady minimálně 6,6 miliardy Kč, zdůraznila ČTK.

Další peníze do rozpočtu mají přinést roční poplatky. „Půjde o strukturální pozitivní změnu v opakovaném příjmu v řádu desítek až stovek milionů korun, postupně až do výše 180 až 250 milionů korun ročně v závislosti na charakteru sítí,“ uvedl úřad.

„Hlavním cílem této aukce je v co nejkratší možné době zajistit občanům a podnikatelům špičkové služby mobilního broadbandu tzv. čtvrté generace,“ předeslal Dvořák v oficiální tiskové zprávě. „Navrhované podmínky jsou nastaveny tak, aby v případě reálného zájmu umožnily vstup dalšího mobilního operátora.“

„Naším cílem musí být zejména dlouhodobý přínos aukce pro trh telekomunikací, spíše než okamžitý výnos prodeje spektra,“ upozornil.