Jak koronavirus dopadá na média, marketing a maloobchod v Česku? Čtěte ve speciální příloze.

Za reportáž o Jackass Praha potvrdil Ústavní soud televizi Prima třímilionovou pokutu

  • ČTK
  • 06. 04. 2012 12:01

Ústavní soud s konečnou platností potvrdil společnosti FTV Prima pokutu 3 miliony Kč za pět let starou reportáž o skupině Jackass Praha na tehdejší stanici Prima. V reportáži šlo o tři mladíky, kteří se zabývali různými šokujícími a nebezpečnými kousky. Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání mohla reportáž zařazená do pořadu Top 10 ohrozit mravní vývoj mládeže.

Ústavní soudci nyní označili stížnost společnosti za zjevně neopodstatněnou, zjistila dnes ČTK z databáze soudu.

V reportáži se objevily záběry několika nebezpečných kousků, například sjíždění kopce v nákupním vozíku, sjíždění eskalátorů na bobech, házení táců se zbytky jídla na obsluhu restaurace nebo zapálení jednoho z členů skupiny. Radní v tom viděli hazard s vlastním i cizím zdravím, chuligánství a vědomé sebepoškozování prezentované jako dobrý způsob zahnání nudy.

Spor o pokutu se vlekl řadu let. Rada sankci ve stejné výši uložila celkem třikrát. Dvakrát ji ale zrušil Městský soud v Praze. Teprve napotřetí ji potvrdil, následnou kasační stížnost pak loni zamítl Nejvyšší správní soud.

Právníci televize v ústavní stížnosti uznali, že počínání skupiny je z hlediska obecně přijímaných estetických i morálních hodnot obtížně přijatelné. Zařazení reportáže do pořadu je však podle stížnosti výkonem ediční a redaktorské práce, která v demokratickém státě přísluší nezávislým médiím a je kryta svobodou projevu.

Soudy všech stupňů ale upozorňovaly nejen na téma reportáže, ale také na způsob jejího zpracování. Reportáž podle radních i soudců vyjadřovala ke skupině a jejím „kouskům“ obdiv. Redaktorka například členy skupiny označila za „povedená dítka moderní doby“. Celkové vyznění reportáže zařazené do vysílání před 22.00 údajně mohlo narušit mravní vývoj mládeže.

Soudy neuznaly ani argument, že televize referují o nebezpečných sportech nebo bojových uměních. Už Nejvyšší správní soud upozornil na to, že například u bojových umění nejde jen o soupeření a tělesné schopnosti, ale také o duchovní a mravní rozvoj soutěžících.

„Zapalování člověka politého hořlavinou na veřejnosti, házení táců se zbytky jídla na obsluhu rychlého občerstvení o jakémkoli duchovním a mravním rozvoji nesvědčí. Spíše dokládají u jednotlivých členů skupiny Jackass Praha sociální, duševní a mravní nevyzrálost, nedomyšlenost jednání, neúctu k sobě samému a ostatním,“ stálo v posledním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

S těmito závěry se výslovně ztotožnil také Ústavní soud.