Chystáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Chcete v něm ukázat svou agenturu? Přidejte se.

Začněte otázkou. Samotná data jsou k ničemu

Stále víc firem zkouší pomocí velkých dat líp poznat spotřebitele, potvrdila konference Big Data 2016. Data jsou ovšem jen prostředek, upozorňuje Tomáš Pflanzer, který akci uváděl.

Šéf digitálního výzkumu Nielsen Admosphere Tomáš Pflanzer jako moderátor konference v technické knihovně v pražských Dejvicích. Foto: Jiří Šeda

Šéf digitálního výzkumu Nielsen Admosphere Tomáš Pflanzer jako moderátor konference v technické knihovně v pražských Dejvicích. Foto: Jiří Šeda

Už loni jasně zaznělo, že nezáleží na tom, jak „velká“ data máte, ale co s nimi dokážete udělat. Proto se při letošním ročníku konference Big Data (proběhl ve středu 24. ledna tradičně v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích) už neřešilo, co to vlastně big data jsou, zda jsou strukturovaná nebo ne, jestli pocházejí od první či od třetí strany. Ani se neukazovaly oblíbené infografiky, kolik dat vzniká každou vteřinou. Na setkání bylo hlavním tématem, co z dat jednotlivé firmy dokážou dostat.

Yannis Kotziagkiaouridis z Wundermanu. Foto: Jiří Šeda

Yannis Kotziagkiaouridis z Wundermanu jako hlavní řečník akce. Foto: Jiří Šeda

Celé to vlastně zarámoval už první, hlavní spíkr a tvář globální datové analytiky sítě Wunderman a KBM Group Yannis Kotziagkiaouridis. Ve své keynote ukázal na několika příkladech, že využití dat je pro firmy klíčové, nicméně valná většina jich v tom pořád tápe. Mnohdy začnou s daty a propojováním a až pak hledají, co v datech může být užitečného. Důležité je mít plán, dobré nástroje a hlavně dostatek profesionálů na datovou analytiku a technologie, aby propojili data a výsledky v celé firmě. „Musíte začít s otázkami, data sama o sobě jsou k ničemu,“ řekl Kotziagkiaouridis a zároveň dodal, že jedním z problémů jsou právě chybějící specialisté. Je jich prý jako jednorožců.

I další spíkři potvrdili, že pokud už předem nevíme, co v datech budeme hledat, ve firmách se většinou velká očekávání nenaplní. Důležité je hlavně výsledky investic do big data prodat svým zákazníkům, interním či externím.

Otázky na řečníky se často týkaly ochrany osobních údajů a hrozby Velkého bratra. Kotziagkiaouridis z Wundermanu konstatoval, že „v tomto případě je to jako misky vah, kdy na jednu dáváme své soukromí a na tu druhou dostáváme od značek pro nás výhodné protislužby“. Podle Martina Beneše z agentury Red Media, který mluvil třeba k využívání lokalizačních dat mobilními operátory, „je těžce předvídatelné, jestli takové využití či zneužití dat nebude mít do budoucna vliv na důvěru zákazníků k operátorům“.

Martin Beneš z Red Media. Foto: Jiří Šeda

Martin Beneš z Red Media. Foto: Jiří Šeda

Konference Big Data představila několik úspěšných příkladů využití dat v různých kategoriích. Třeba v retailu s analýzou slev a zjištěním, jak slevy kanibalizují trh. „Nesledujeme pouze nárůst prodeje během slevové akce, ale analyzujeme i propad prodejů v takzvaném postpromočním období. Z dat jasně vidíme, že díky nasycení trhu pak prodeje výrazně klesají,“ připomněl Tomáš Formánek z Logia výzkum, který začátkem února přednesl podrobněji na Retail Summitu 2016.

Tomáš Formánek z Logia. Foto: Jiří Šeda

Tomáš Formánek z Logia. Foto: Jiří Šeda

Jakub Augustín z Adastry mluvil o analýzách nad chováním a poznámkami klientů v internetovém bankovnictví u jednotlivých transakcí. Slyšeli jsme i o segmentacích pro lepší zacílení u direct mailingových kampaní lékáren Dr. Max. „Na základě získaných dat jsme identifikovali čtyřicet různých skupin pacientů, kterým jsme ušili komunikaci na míru. Díky tomu jsme získali 28% nákupní response,“ popisovala Vendula Mrázová z Wundermanu, agentury, jež na kampaních dělala.

Vendula Mrázová z Wundermanu. Foto: Jiří Šeda

Vendula Mrázová z Wundermanu. Foto: Jiří Šeda

Je vidět, že některé firmy už mají první zkušenosti s velkými daty a získaly první zajímavé insighty. Teď ale přijde těžší fáze - začlenit takové insighty z dat do chování a rozhodování firem a do komunikace se zákazníky. Protože jen tak celá práce s daty dává smysl.

Konference Big Data 2016 proběhla opět v technické knihovně v pražských Dejvicích. Foto: Jiří Šeda

Big Data 2016 proběhla opět v technické knihovně v pražských Dejvicích. Foto: Jiří Šeda