Ve čtvrtečním rozhovoru s MF Dnes prezident Miloš Zeman zopakoval svou výzvu k personálním změnám v České televizi, opět v souvislosti s možným neschválením výročních zpráv ČT. Těmi se bude v úterý 27. března zabývat volební výbor. Pokud je neschválí, dochází k výměně Rady ČT, potažmo potenciálně i ředitele. „Záleží ale nikoli na mně, nýbrž na politicích, kteří k tomu mají vztah, jaké vedení ČT si vlastně přejí,“ prohlásil Zeman.

Žák vypadl z volby do RRTV

Václav Žák. Foto: Profimedia.cz

Václav Žák. Foto: Profimedia.cz

Poslanecká sněmovna ani dnes nezvolila posledního člena do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vypadl kandidát Úsvitu Václav Žák, bývalý předseda rady. Do druhého kola postoupili nominanti za ANO Jana Kasalová a za ODS Václav Mencl.

Neobsazena zůstávají také dvě místa v Radě České tiskové kanceláře. Žádný ze čtveřice kandidátů – externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu Miroslav Augustin (za ANO), projektový manažer Jakub Heikenwälder (za KDU-ČSL), někdejší mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa (za ODS) a Václav Legner (za Úsvit) – nezískal dostatek hlasů.

Postoupili do druhého kola tajné volby, která má proběhnout v pátek. Augustin, Heikenwälder a Chalupa neuspěli už v květnové volbě, v níž poslanci zvolili do Rady ČTK jen nominanta ČSSD, historika Vladimíra Cisára. Další dvě volná místa v sedmičlenné radě zůstala volná.