Základem českých Vánoc v televizi je šest filmů

Postoje Čechů k Vánocům zjišťoval průzkum agentury Wavemaker, tady je jeho třetí část.

Televize o Vánocích

Bez televizních pohádek by nebyly Vánoce

Ačkoli televize nebo filmy a pohádky nebyly ve výzkumu mediální agentury Wavemaker uváděny jako ty nejdůležitější symboly Vánoc, je televize zásadní součástí Vánoc, což víme díky statistikám sledovanosti televize (a je to asi i logické vzhledem k tomu, že Vánoce tráví Češi hlavně doma, jak nám také řekli).  

Podívali jsme se proto na vánoční vysílání hlavních českých telvizních stanic za posledních 10 let a zjistili jsme, že se každý rok opakují téměř tytéž tituly a že „televizní“ Vánoce spočívají především v českých filmech a pohádkách. Sestavili jsme proto výběr těch nej – s průměrně nejvyšší sledovaností napříč roky. 

Bez Tří oříšků pro Popelku (z roku 1973) a chyby soudruhů z NDR (Pelíšky, 1999) by prostě nebyly české televizní Vánoce – mají v průměru 1,5 až 2 miliony diváků každý rok! Oba filmy dostaly nedávno tvrdou konkurenci přímo z nebe: Anděl Páně 2 z roku 2016. V televizi byl poprvé v roce 2017 a hned zaujal 3,2 milionu diváků. A 2,6 milionu diváků v roce 2018.

O Vánocích navíc chceme být hlavně s rodinou, a tak rok co rok počítejte u dobrodružství malého Vaška s jeho projektem na vytvoření úplné rodiny minimálně s milionem diváků (Jak vytrhnout velrybě stoličku, 1977; Jak dostat tatínka do polepšovny, 1978). K tomu si trochu pošpásujeme s čerty a máme další minimálně milion diváků každý rok (S čerty nejsou žerty, 1984).

A pomyslnou top 10 doplňují další české pohádky Byl jednou jeden král (1954), Nesmrtelná teta (1993), Tři veteráni (1983), Zlatovláska (1973) a Šíleně smutná princezna (1968).. Záleží na čase vysílání i stanici, ale každá z těchto pohádek se může vyšplhat k milionu diváků.

Vánoční top 10 v televizi

Vánoční top 10 v televizi. Zdroj dat: ATO – Nielsen Admosphere (24. 12. – 26. 12. 2009 až 2018, CS 15+, živé TV + TS 0-3)

Kdybyste toužili trochu po změně, ale změně na jistotu, můžete do vánoční televizní směsice přidat ještě dalších pár princezen, které si vždy najdou mnoho set tisíc diváků, a to jak ze mlýna (Princezna ze mlejna 1, 1994 a 2, 2000), tak se zlatou hvězdou na čele (Princezna se zlatou hvězdou, 1959).

Jak vidíte, hlavní vánoční trháky českých televizí jsou výhradně české a seznam by mohl ještě pokračovat: Marečku, podejte mi pero (1976), Dařbuján a Pandrhola (1959), Princové jsou na draka (1980), Ať přiletí čáp, královno! (1987), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a mnoho dalších.

Každoroční nové vánoční pohádky ČT (a až na výjimky nové pohádky obecně) sice při premiéře zhlédnou vždy minimálně dva miliony diváků, ale jen málokterá se dočká dobrých čísel v dalších letech.

Zde jsou tři příklady novějších pohádek z posledních let, které si vedou dobře i v dalších a dalších reprízách: Sněžný drak (2013), Princezna a písař (2014) a Tři bratři (2014).

A pokud byste náhodou chtěli nějaký zahraniční vánoční trhák, pak na Vánoce potěší příběhy dobráka Zlobra a oslíka (Shrek, 2001 / Shrek 2, 2004), vánoční patálie malého kluka z Chicaga (Sám doma 1,1990 / 2, 1992) nebo příběh ze života sexuální pracovnice v Los Angeles se šťastným koncem (Pretty Woman, 1990).

Rádio o Vánocích? Hlavně Ledeckého Sliby

O Vánocích sice vládne televize, ale v předvánočním čase posloucháme i rádio. Máte-li pocit, že v předvánočním čase slyšíte všude samé koledy a písničky s vánoční tématikou, jde hlavně o stanici „Nákupák FM“. Žebříčky poslechovosti českých rádií v předvánočním období, publikované Mezinárodní federací hudebního průmyslu (IFPI), totiž ukazují, že jen málokdy se vánoční píseň dostane vůbec do druhé dvacítky.

Ale podobně jako u televize i v rádiu je nejlepší sázka na jistotu. Českou jedničkou ve vánočních písničkách je mnoho let Janek Ledecký a jeho Sliby se maj plnit o Vánocích. Od svého vydání před sedmi lety je v pomyslné top 3 Půlnoční od Václava Neckáře. Trojici nejhranějších českých vánočních písniček za poslední roky doplňuje Dan Bárta a jeho Na nebi svítí.

Z nováčků posledních let jmenujme vánoční songy e-shopu Mall.cz - předloňské Vánoce na míru Ewy Farne a loni nejvíc hrané Milióóóny přání, společné dílo Chinaski a Kataríny Knechtové. No a skoro každý rok nám také něčím vánočním přispějí Karel Gott a Lucie Bílá.

A pokud jde o vánoční písničky z dovozu, je situace dost jednoduchá a tahle čtveřice nemá konkurenci – každý rok: Last Christmas (Wham!), All I want for Christmas is You (Mariah Carey), Happy Xmas (John Lennon) a Christmas is All Around (Billy Mack z Lásky nebeské).

Když máme pocit, že v rádiu naše oblíbené vánoční hity moc nejsou, pustíme si je na YouTube. A tak Last Christmas od Wham! frčí před Vánocemi v rádiích i online.

Vánoční písničky na internetu

Vánoční písničky na internetu

Čtěte další díly výzkumu