Zaměstnanci BBC mají na sítích zůstat nestranní

„Vaše osobní značka na sociálních sítích je méně důležitá než vaše odpovědnost vůči BBC.“

  • ČTK
  • 29. 10. 2020 20:15

Podle nového šéfa britské veřejnoprávní stanice BBC Tima Davieho by její zaměstnanci neměli na sociálních sítích „vyjadřovat soukromý názor na veřejně probírané otázky, politiku nebo kontroverzní témata“. Nebudou-li nová pravidla dodržovat, je prý připraven přistoupit k disciplinárním řízením.

Stanice podle nového vedení musí dbát na to, aby vystupování BBC bylo objektivní a nestranné a pouhé prohlášení „soukromé názory, nevyjadřuji se za BBC“ uvedené na profilu nestačí. Nová pravidla podle BBC platí pro všechny zaměstnance a je jedno, zda sociální sítě používají k soukromým nebo pracovním účelům. Vztahují se také na všechny formy vyjádření názoru, jako je sledování, reakce, retweety nebo jiné formy sdílení.

Manuál pamatuje i na emotikony, které mohou posunout význam či vyjádřit názor u jinak nestranného textu, a proto se nedoporučují. Apeluje také na čest svých zaměstnanců. „Pamatujte, že vaše osobní značka na sociálních sítích je vždy méně důležitá než vaše odpovědnost vůči BBC,“ uvádí web BBC.

Zaměstnanci by nově také měli ve veřejné databázi uvádět informace o svých příjmech mimo samotnou BBC. Manuál tak reaguje na nedávnou kritiku některých vysoce postavených zaměstnanců BBC, kteří přijali zakázky ze soukromé sféry. Dosud si zaměstnanci museli komerční projekty nechávat posvětit vedením BBC, ale výši výdělku nebylo nutné zveřejnit. Podle Tima Davieho však mohou vysoké příjmy za tyto zakázky ovlivnit nestrannost moderátorů a novinářů.

BBC bude nově zveřejňovat pro koho její zaměstnanci pracovali, zda dostali odměnu a zda byla vyšší než 5.000 liber (zhruba 150.000 Kč). První výkaz vyjde v dubnu 2021. Platy největších hvězd stanice už zveřejňuje ve své výroční zprávě.

O tom, že novým generálním ředitelem BBC se stane její dlouholetý zaměstnanec Davie, se rozhodlo v červnu, do funkce nový šéf nastoupil na začátku září. Dřív Davie vedl BBC Studios, komerční dceřinou společnost, která prodává pořady BBC a další britské programy do zahraničí.