Zaměstnanci rozhlasu si polepší nejmíň o 1.500 Kč

Vedení Českého rozhlasu se dohodlo s odbory na navýšení platů zaměstnanců. Na listopadovém zasedání Rady Českého rozhlasu to oznámil generální ředitel veřejnoprávního rádia René Zavoral. „Zavázali jsme se coby vedení Českého rozhlasu k nárůstu mezd od 1. ledna 2020 o 3 %, nejméně však o částku 1.500 Kč. Dotkne se zaměstnanců, kteří odpracovali aspoň půl roku,“ oznámil Zavoral, podle kterého bylo kolektivní vyjednávání „vstřícné a rychlé“. Zaměstnanci rozhlasu loni vydělali průměrně 39.394 Kč měsíčně.

Rozhlas od nového roku také navýší příspěvek na penzijní připojištění. Z 1.200 Kč vzroste na 1.400 měsíčně. Vyplácet se bude i mimořádná vánoční odměna ve výši 30 % mzdy, minimálně 12.000 Kč. „Zaměstnanci Českého rozhlasu se mají velmi dobře. Doufám, že si to uvědomují,“ komentovala to předsedkyně Rady Českého rozhlasu Hana Dohnálková.

Náklady Českého rozhlasu na zaměstnance příští rok podle Zavorala narostou o 37 milionů Kč. Celkově rozhlas vyplatí na platech a honorářích přes miliardu korun. Konkrétní podoba rozpočtu rozhlasu veřejné služby na rok 2020 se bude řešit na příštím zasedání rady ve středu 18. prosince.