Žantovský zvolen místopředsedou Rady ČTK

  • ČTK
  • 19. 02. 2019 05:00
Petr Žantovský. Foto: Profimedia.cz

Petr Žantovský. Foto: Profimedia.cz

Staronovým předsedou rady ČTK se v pondělí stal Miroslav Augustin, který funkci zastával poslední rok. Ve funkci místopředsedkyně zároveň radní potvrdili Jaroslavu Wenigerovou, dosavadního místopředsedu Jakuba Heikenwäldera nahradil publicista Petr Žantovský.

Augustinovým hlavním cílem je pokračovat v prosazování projektu digitalizace fotoarchivu ČTK. Agentura měla na digitalizaci navrženou dotaci, poslanci ji ale nakonec neschválili. „Přestože návrh neprošel, jsme rádi, že se o problému začalo mluvit. Věřím, že se ČTK nakonec podaří finance získat,“ uvedl Augustin. Dodal, že pro letošní rok jde o 15 milionů Kč.

Augustin je členem Rady ČTK za ANO od roku 2014, funkční období mu skončí letos 20. června. V současnosti působí jako externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu. Funkční období letos skončí ještě dalším dvěma členům sedmičlenné rady ČTK.

Rada ČTK je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.