Jak koronavirus dopadá na média, marketing a maloobchod v Česku? Čtěte ve speciální příloze.

Zásadní verdikt: YouTube podle soudu zodpovídá za obsah, který nahrají uživatelé

  • ČTK
  • 20. 04. 2012 18:32
Videoserver YouTube v Německu čelil žalobě tamního svazu GEMA zhruba 60 tisíc tvůrců. Foto: ČTK/DPA/Karl-Josef Hildenbrand

Videoserver YouTube čelil žalobě německého svazu GEMA zhruba 60 tisíc tvůrců. Foto: ČTK/DPA/Karl-Josef Hildenbrand

Zemský soud v Hamburku vyhověl stížnosti autorského svazu GEMA a rozhodl, že internetová platforma YouTube zodpovídá za nelegální obsah, který na web umístí uživatelé webu. YouTube, který je součástí americké společnosti Google, tam musí začít používat filtry, které zajistí, že uživatelé nebudou moci umístit některá videa, k nimž vlastní práva autorský svaz.

Německá agentura dapd uvedla, že soud se ve většině bodů postavil na stranu svazu GEMA. Ten zastupuje asi 60 tisíc textařů a hudebníků z celého Německa. Svaz postavil YouTube před soud za 12 hudebních videoklipů, které se dočasně objevily na YouTube a za které prý nebyly řádně zaplaceny poplatky k autorským právům.

YouTube tvrdí, že za obsah, který na jeho web umístí uživatelé, nenese žádnou právní odpovědnost. Aktivitu na svém webu sice kontroluje, činí tak ale nahodile. Pokud zjistí závadný obsah, prý jej odstraňuje. Zatím není jasné, zda se majitel YouTube proti rozhodnutí soudu odvolá. Žalobu na YouTube v roce 2010 podal svaz GEMA a další subjekty, které vlastní práva k některým hudebním dílům.

Experti už dříve upozornili, že pokud se soud postaví na stranu autorského svazu, může to pro YouTube znamenat tvrdou ránu. V ohrožení by prý mohly být miliony videoklipů, které jsou na YouTube umístěny.

Rozhodnutí soudu pravděpodobně otestuje, zda je možné online služby jako je YouTube nutit i ke sledování videoklipů. Respektive zda lze čekat, zda budou mít tyto weby povinnost zjišťovat, zda obsah chráněný autorskými právy na nich byl umístěn v souladu se zákonem.