Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Zásah v Mladé frontě se podle policie netýkal mediálního byznysu

  • ČTK
  • 16. 09. 2013 13:14
Tiskárna Europrint v pražských Košířích. Foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia.cz

Tiskárna Europrint v pražských Košířích. Foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia.cz

Protikorupční policie obvinila devět lidí včetně jednoho advokáta z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti. Státu údajně mohli způsobit škodu až 4 miliardy Kč, v případě prokázání viny jim hrozí až deset let vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. V souvislosti s případem policisté v pátek zasahovali v pražském sídle vydavatelství Mladá fronta, zásah se však podle Ibeheje netýkal vydavatelství ani žurnalistické činnosti.

Protikorupční policie se případem zabývala od loňského léta. Obvinění podle ní předkládali Finančnímu úřadu pro Prahu 5 daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje. „Skupina působila v rámci několika obchodních společností. Obvinění měli po vzájemné domluvě soustavně, opakovaně a nezákonně vylákávat nadměrný odpočet u daně z přidané hodnoty u několika z jimi ovládaných společností,“ popsal mluvčí.

Kriminalisté obvinili osm mužů a jednu ženu, kteří se trestnou činností údajně obohatili minimálně o 780 milionů Kč. Tři obvinění skončili ve vazbě, zbylých šest stíhají policisté na svobodě. „Z předběžného vyhodnocení materiálů, které byly zajištěny při domovních prohlídkách, a dalších provedených šetření dále vyplývá, že mohlo dojít k vylákání nadměrných odpočtů, a tedy ke škodě na státním rozpočtu v řádech tří až čtyř miliard korun,“ upozornil Ibehej. Na rozkrývání případu se podle něj podílelo Generální finanční ředitelství.

Při trestné činnosti skupina údajně využívala i služeb advokáta. Některé písemnosti prý například umisťovala do prostor označených jako advokátní kanceláře tak, aby k nim policistům s ohledem na advokátní mlčenlivost znesnadnila přístup.

Zásah proti skupině zahájila policie 12. září, provedla celkem 14 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. V pátek 13. září zasahovala i v objektu v Praze 5 - Košířích, kde sídlí mimo jiné tiskárna Europrint, redakce deníku E15 a týdeníku Euro z vydavatelství Mladá fronta. „Příkaz k prohlídce jiných prostor jsme od Okresního soudu pro Prahu 5 měli na celý objekt. V rámci prováděných úkonů jsme museli otevřít i neoznačené prostory. Jakmile jsme zjistili, že tyto prostory se nevztahují k námi prověřované obchodní společnosti a advokátní kanceláři, kanceláře jsme opustili,“ uvedl mluvčí.

Vydavatelství patří podnikateli Františku Savovovi. Týden.cz v pátek upozornil, že jedna ze Savovových firem - lounská společnost Legios - vede s Českou republikou spor o zhruba 800 milionů Kč odvedených na DPH. Podle serveru se proto objevily spekulace, že příčinou páteční policejní akce mohl být právě tento spor.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/www/mediar.cz/www/mediar.cz/wp-content/themes/mediar/pages/article-detail.php on line 131